EP vēlēšanu kaislības Igaunijā - no mandāta varētu atteikties vienīgais ievēlētais kandidāts Centra partijā

© Dmitrijs Suļžics / F64

Igaunijas parlamenta opozīcijā esošās Centra partijas līderis Mihails Kelvarts, kurš Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās ieguvis partijas vienīgo mandātu, varētu no tā atteikties un turpināt darbu Igaunijā, vēsta laikraksts "Postimees".

Bijušais Tallinas mērs uzsvēra, ka mandāta iegūšana EP vēlēšanās ir partijas kopīgu centienu rezultāts.

Komentējot savas iespējas patiešām doties strādāt uz Briseli un attiecības ar ilggadējo partijas pārstāvi EP Janu Tomu, viņš sacīja, ka pareizi būtu par to runāt partijas iekšienē. "Varu apstiprināt, ka intrigu mūsu starpā nebūs - mēs vienosimies savā starpā par to, kurš pārstāvēs Centra partiju Briselē," teica partijas līderis.

Kelvarts solīja, ka partija lēmumu pieņems dažu dienu laikā un ir ļoti iespējams, ka viņš paliks Igaunijā un EP strādās kāds cits partijas pārstāvis.

Svētdien Igaunijā notikušajās EP vēlēšanās Kelvarts saņēma gandrīz 28 000 balsu.

Otru lielāko atbalstu partijā saņēma Jana Toma, kuru atbalstīja 14 141 vēlētājs un kura kopš 2014.gada ir EP deputāte, izceļoties ar prokrieviskiem uzskatiem. 2016.gadā Toma kopā ar Tatjanu Ždanoku un dažiem citiem EP deputātiem devās uz Damasku, kur tikās ar Sīrijas diktatoru Bašaru al Asadu. Pērn novembrī kļuva zināms, ka Toma ir palīdzējusi no Igaunijas izraidītām personām apmaksāt juridisko palīdzību, lai vērstos tiesā pret Igaunijas valsti. Bijušais Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass pērn, izstājoties no Centra partijas, savu lēmumu pamatoja ar pretestību Tomas aktivitātēm.

EP vēlēšanās Igaunijā pa divām deputātu vietām ieguva nacionālkonservatīvā partija "Isamaa" (Tēvzeme) un sociāldemokrāti (SDE), bet pa vienam mandātam no Igaunijai atvēlētajām septiņām vietām ieguvusi liberālā Reformu partija, prokrieviskā Centra partija un labēji populistiskā Konservatīvā tautas partija (EKRE).

Visvairāk balsu saņēma sociāldemokrātu kandidāte Marina Kaljuranda. Bijusī Igaunijas ārlietu ministre ir EP deputāte kopš 2019.gada. Uz otru amata termiņu pārvēlēts arī Svens Miksers, kurš arī savulaik ir bijis Igaunijas ārlietu ministrs.

No "Tēvzemes" EP mandātu saņēmis bijušais premjerministrs Ratss un bijušais Igaunijas Aizsardzības spēku komandieris Riho Terrass, kurš darbu EP pašreizējā sasaukumā sāka 2020.gadā.

No Reformu partijas EP ievēlēts bijušais Igaunijas Ārlietu ministrs Urmass Paets, kurš EP deputāts ir kopš 2014.gada, savukārt EKRE mandātu ieguvis Jāks Madisons, kurš ir EP deputāts arī pašreizējā sasaukumā.

Svarīgākais