KNAB sācis 12 pārbaudes par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem pirms EP vēlēšanām

© f64.lv, Ģirts Ozoliņš

Patlaban Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lietvedībā ir 12 resoriskās pārbaudes par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, tostarp trim iespējamiem slēptās aģitācijas gadījumiem pirms Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, aģentūra LETA uzzināja KNAB.

KNAB apliecināja, ka pašlaik vienā no šim pārbaudēm izvērtē, vai pārkāpts aizliegums izplatīt aģitācijas materiālus publiskas personas institūcijā. Par šo gadījumu birojs plašāku informāciju nesniedza, taču, iespējams, šis gadījums ir saistīts ar partijas "Stabilitātei" līdera Alekseja Rosļikova reklamēšanas lapiņām Saeimā par kurām sociālajos tīklos KNAB uzmanību vērsis cits EP deputāta kandidāts Rihards Kols (NA).

KNAB no priekšvēlēšanu aģitācijas perioda sākuma līdz piektdienai ir pabeidzis četras pārbaudes, nekonstatējot Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumus.

10.februārī sākas priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms EP vēlēšanām.

Priekšvēlēšanu aģitācijas periods ilgs līdz vēlēšanu dienai - 8.jūnijam.

Atbilstoši KNAB publicētajai informācijai maksimālais priekšvēlēšanu izdevumu apmērs partija vai partiju apvienība ir 635 317 eiro, Eiropas politiskajai partijai 63 532 eiro un nesaistītai personai 10 500 eiro.

Saskaņā ar Priekšvēlēšanu aģitācijas likumu, ja priekšvēlēšanu aģitācijas periodā KNAB konstatēs, ka politiskā partija vai politisko partiju apvienība pārsniegs maksimāli atļautu priekšvēlēšanu aģitācijas summu, KNAB priekšnieks varēs pieņemt pieņemt lēmumu par aizliegumu veikt turpmāko priekšvēlēšanu aģitāciju par maksu.

Šādu aizliegumu KNAB priekšnieks varēs noteikt arī nesaistītai personai, ja tā būs pārsniegusi tai likumā atļauto aģitācijas summu.

Tāpat atbilstoši likumam priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošanai publiskās lietošanas ārtelpās (izkārtnes, stendi, afišas, tāfeles, slietņi, novietoti plakāti, reklāma skatlogos un citi tamlīdzīgi reklāmas objekti) aizliegts izmantot valsts un pašvaldību iestāžu ēkas, baznīcu ēkas un lūgšanu namus, autoostu, dzelzceļa staciju, lidostu un pasažieru ostu ēkas un valsts nozīmes arhitektūras un mākslas pieminekļus.

Tāpat minētais aizliegums attiecas uz ēkām, kas pieder valsts un atvasinātu publisku personu institūcijām un kapitālsabiedrībām, kurās valstij vai atvasinātām publiskām personām pieder vairāk nekā 50% kapitāla daļu, kā arī kapitālsabiedrībām, kurās vienas vai vairāku valsts vai atvasinātu publisku personu kapitālsabiedrībām atsevišķi vai kopumā pieder vairāk nekā 50% kapitāla daļu.

Administratīvo resursu izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijā ir aizliegta.

Likumos noteikti arī vairāki citi priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumi, par kuru pārkāpšanu paredzēti attiecīgi sodi.

Svarīgākais