Otrdiena, 21.maijs

redeem Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs

arrow_right_alt Politika

73 gadus vecajam bijušajam ASV vēstniekam piespriež 15 gadu cietumsodu

© pexels.com

Bijušajam ASV vēstniekam Bolīvijā Viktoram Manuelam Ročam, kurš atzinis savu vainu spiegošanā Kubas labā, federālā tiesa piektdien piespriedusi 15 gadu cietumsodu.

Kādreizējais Baltā nama Nacionālās drošības padomes loceklis Roča tika apsūdzēts, ka izmantojis savas pozīcijas valdībā, lai atbalstītu Kubas "slepeno izlūkošanas datu vākšanas misiju" pret ASV.

73 gadus vecais pensionētais diplomāts tika aizturēts decembrī, un amatpersonas atzinušas, ka tas ir viens no ārvalstu aģentu iefiltrēšanās gadījumiem ASV valdībā, kas sniegusies visaugstāk un vilkusies visilgāk.

Roča, kurš ir kolumbiešu izcelsmes naturalizēts ASV pilsonis, palīdzējis Havanai kā Kubas Izlūkošanas ģenerāldirekcijas (DGI) slepenais aģents jau 1981.gadā, un viņa spiegošanas darbības turpinājušās līdz mūsdienām.

Roča tika aizturēts Maiami pēc viņa sarunas 2022.gada novembrī ar kādu, kuru viņš uzskatīja par Kubas operatīvo darbinieku, bet kas patiesībā bija maskējies ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) aģents.

Roča šajā sarunā vairākkārt nosauca ASV par "ienaidnieku" un stāstīja par saviem centieniem iefiltrēties Vašingtonas varas centrā un ietekmēt ASV ārpolitiku. Viņš vairākkārt lielījās ar izdarīto, sakot, ka tas "pamatīgi stiprinājis [Kubas] revolūciju". Roča slavinājis bijušo Kubas komunistisko diktatoru Fidelu Kastro un, "runājot par sevi un Kubu, lietoja vārdu "mēs"", liecina kriminālizmeklēšanas dokumenti.

Roča bija Nacionālās drošības padomes loceklis no 1994. līdz 1995.gadam Bila Klintona administrācijā un vēstnieks Bolīvijā no 2000. līdz 2002.gadam Klintona un Džordža Buša juniora prezidentūru laikā. Viņš arī bija padomnieks ASV armijas pavēlniecībai, kuras kompetencē ir Kuba.

Roča 1981.gadā sāka strādāt ASV Valsts departamentā un kā karjeras diplomāts strādājis arī Havanā, Buenosairesā, Mehiko, Dominikānas Republikā un Vašingtonā.

Februārī Roča noliedz savu vainu, taču vēlāk to atzina, piekrītot darījumam ar prokuratūru.

Tomēr tiesnese Beta Blūma piektdien paziņoja, ka piespriež Ročam augstāko likuma paredzēto soda mēru - 15 gadu cietumsodu un pusmiljonu dolāru lielu sodanaudu.