"Progresīvie": Deputāta Smiltēna rīcība grauj Saeimas reputāciju

© F64

2023.gada 12.oktobra Saeimas sēdē notika debates par priekšlikumu iekļaut darba kārtībā likumprojektu "Par likuma "Par Skultes sašķidrinātās dabasgāzes termināli" atzīšanu par spēku zaudējušu", 1. lasījumā. Argumentējot "par" likumprojekta iekļaušanu sēdes darba kārtībā, deputāts Edvards Smiltēns ("Apvienotais saraksts") vērsās pret Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas (TAVRPK) vadītāju, frakcijas "Progresīvie" deputāti Skaidrīti Ābramu, apvainojot viņu dokumentu viltošanā, lēmumu manipulēšanā un vienpersoniskā lēmumu pieņemšanā, vēsta "Progresīvie".

Tajā pašā dienā deputāts Smiltēns sociālajā saziņas vietnē "X" atkārtoja šos apvainojumus, papildus norādot uz iespējamām "slēptām interesēm" deputātes Skaidrītes Ābramas darbībā. Deputāts Smiltēns būtībā inkriminē kriminālsodāmas darbības, par ko tiesības lemt ir tikai kompetentajām iestādēm normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Frakcija "Progresīvie" uzskata, ka tamlīdzīgi izteikumi nepiedien Saeimas deputātam un ir klajā pretrunā ar Saeimas deputātu ētikas kodeksu. Deputāta Smiltēna rīcība, viņa publiski vairākkārt paustie apvainojumi deputātei Ābramai, grauj Saeimas reputāciju. Savos apgalvojumos - it īpaši no Saeimas tribīnes - deputātiem ir jābalstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju, stingri ievērojot nevainīguma prezumpcijas principu. Nevienu nedrīkst apvainot kriminālsodāmā nodarījumā, un nevienam nedrīkst likt taisnoties, kamēr nav veikta izmeklēšana un konstatēts pārkāpums. Konkrētajā gadījumā ir vērojami deputāta Smiltēna centieni izrēķināties ar politisku konkurentu, kas ir pārņēmis TAVRPK vadību, iepriekš uzticētu "Apvienotā saraksta" pārstāvim.

Ja deputātam Smiltēnam bija pamatotas aizdomas par nelikumīgām darbībām, viņam uzreiz bija jāvēršas tiesībsargājošajās iestādēs. Diemžēl patlaban deputāta Smiltēna publiskie izteikumi var ne tikai ietekmēt sabiedrisko domu, bet, iespējams, pat apdraudēt godīgu izmeklēšanu.

Politika

Patlaban publiskajā telpā pirmsšķietami var novērot atsevišķas potenciālo deputātu kandidātu individuālo priekšvēlēšanu kampaņu aktivitātes, kuru tapšanā un realizēšanā, iespējams, varētu būt izmantoti administratīvie resursi, aģentūrai LETA atzina Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB).

Svarīgākais