Smiltēns zaudē Saeimas priekšsēdētāja amatu

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Saeimas vairākums šodien no Saeimas priekšsēdētāja amata atsauca Edvardu Smiltēnu (AS).

Par Smiltēna atsaukšanu nobalsoja 52 parlamentārieši, savukārt 25 deputāti balsoja pret.

Deputātiem šodien paredzēts arī lemt par jauna parlamenta priekšsēdētāja ievēlēšanu.

Kā ziņots, ZZS Saeimas frakcija nolēmusi nemainīt lēmumu par Gunāra Kūtra (ZZS) kandidatūras virzīšanu Saeimas priekšsēdētāja amatam, aģentūrai LETA šorīt pavēstīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs, ekonomikas ministrs Viktors Valainis.

Politiķis skaidroja, ka Kūtra virzīšana frakcijā tikusi pārrunāta jau iepriekš.

Vaicāts par publiski izskanējušajām bažām par kandidāta izteikumiem, Valainis solīja, ka ZZS no savas puses darīs visu, lai atjaunotu sabiedrības uzticību Saeimai.

Kā ziņots, pret Kūtri vērsta plaša kritika saistībā ar viņa publiskajiem izteikumiem par piemēra ņemšanu no dažādiem, tostarp apsūdzētiem, notiesātiem, oligarhiem. Tāpēc koalīcijas partneri sagaidīja ZZS rīcību saistībā ar Saeimas spīkera amatam virzītā Kūtra kandidatūras izvērtēšanu.

Jau vēstīts, ka sēdē paredzēts lemt arī par citām izmaiņām Saeimas Prezidija sastāvā saistībā ar jaunās koalīcijas izveidošanu.

Pašlaik Prezidijā Saeimas priekšsēdētāja biedri ir - Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV) un Jānis Grasbergs (NA), Saeimas sekretārs - Armands Krauze (ZZS), bet sekretāra biedre - Antoņina Ņenaševa (P).

Sagaidāms, ka līdz ar koalīcijas izmaiņām partiju pārstāvība Prezidijā nemainīsies, bet mainīsies amatu sadalījums - Saeimas priekšsēdētāja vieta tiks atvēlēta ZZS, kas amatam plānojusi virzīt Kūtri, Ņenaševa kļūs par priekšsēdētāja biedri un šādu amatu saglabās arī Kalniņa-Lukaševica, Grasbergs varētu kļūt par Saeimas sekretāra biedru, bet Saeimas sekretāra amats tiks "Apvienotajam sarakstam" (AS), kas pēc neoficiālas informācijas Saeimas sekretāra amatam plānojot virzīt Smiltēnu. Krauze ir kļuvis par zemkopības ministru un Saeimu vismaz uz laiku pametīs.

Kā ziņots, 15.septembrī Saeimas vairākums apstiprināja Evikas Siliņas (JV) vadīto Ministru kabinetu, kurā pārstāvēta "Jaunā vienotība" (JV), ZZS un "Progresīvie", savukārt JV iepriekšējie partneri - AS un Nacionālā apvienība - ir nonākuši opozīcijā.