Trešdiena, 17.aprīlis

redeem Rūdis, Rūdolfs, Viviāna

arrow_right_alt Politika

Valsts turpinās uzturēt bijušos Valsts prezidentus

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Saeimas Mandātu un ētikas komisijas šodien nolēma nevirzīt tālākai izskatīšanai iedzīvotāju iniciatīvu par bijušo Valsts prezidentu uzturēšanas par valsts līdzekļiem izbeigšanu.

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" iniciatīvas pārstāvis norādīts Vadims Kislovs, bet viņš deleģēja Saeimas deputāti Ramonu Petraviču (LPV) komisijā pārstāvēt iesniegumu.

Iniciatīvas autori uzsver, ka laikā, kad gandrīz visās jomās Latvijā trūkst finanšu līdzekļu, jādomā par racionālāku un līdzsvarotāku attieksmi pret bijušo Valsts prezidentu sociālajām un citām garantijām.

Bijušā prezidenta pensija pēc amata ieņemšanas laika ir saglabājama, uzskata idejas autori. Tas būtu jādara arī tāpēc, lai stiprinātu Valsts prezidenta darbības neatkarību amata pildīšanas laikā - lai izslēgtu politiskas atriebības iespēju un cilvēks vajadzības gadījumā nebaidītos "iet pret parlamentu".

Lai arī samērīgas un skaidras sociālās garantijas arī pēc amata ieņemšanas to stiprina, tomēr dzīvoklis, mašīna, sekretārs u.c. uz atlikušo mūžu tas nav samērīgi, teikts iniciatīvā.

Iedzīvotāju iesnieguma autori uzskata, ka bijušajam prezidentam reprezentācijas vajadzībām var dot tiesības izmantot Rīgas pili, bet dzīvokli tāpēc vien nodrošināt nav samērīgi. Iniciatīvā uzsvērts, ka esot gana daudz valstu, kurās šādi izdevumi sabiedrībai uzlikti netiek, bet tas netraucē šo valstu prezidentiem būt labām amatpersonām.

Iniciatīvas autoru ieskatā, tādējādi tiktu gan ietaupīti līdzekļi, gan arī vairāk saliedēta sabiedrība, uzsverot, ka "mums nav supernodrošināto ar garantētu luksusa dzīvesveidu tikai tāpēc, ka uz dažiem gadiem ir ieņēmuši svarīgu amatu".

Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča padomniece likumdošanas un starptautisko tiesību jautājumos Kristīne Līce komisijā sacīja, ka likums ir vairākas reizes pārskatīts, piemēram, kopš 2013.gada vairs neparedz prezidentam nodot lietošanā valsts dzīvokli, kas nozīmē, ka jau esot būtiski samazināts valsts garantētais atbalsts personām, kas iepriekš ieņēmuši Valsts prezidenta amatu.

Tāpat Līce pauda, ka vairāki bijušie Valsts prezidenti turpina aktīvu sabiedrisko darbu Latvijas labā un starptautiski, tāpēc tehniskais nodrošinājums būtu noderīgs arī pēc prezidenta pilnvaru beigām.

Sēdē deputātu diskusiju par iniciatīvu nebija.