Pabriks: Pēc "Vagner" līderu nāves lielais šī grupējuma "eposs" ir beidzies

© Ģirts Ozoliņš/ F64

Pēc algotņu grupējuma "Vagner" līderu nāves lielais šī grupējuma "eposs" ir beidzies, aģentūrai LETA pētniecības centra "Northern European Policy Centre" izveidotājs, bijušais Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Pēc "Vagner" līdera Jevgeņija Prigožina nāves noteikti būs sazvērestības teorijas par to, ka viņš patiesībā ir dzīvs, tomēr praktiski šādas teorijas ir mazāk ticamas. Pabrika ieskatā Prigožina nāve ir tiešā mērā saistīta ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina atriebību un varas konsolidāciju Kremlī ap Putinam lojāliem cilvēkiem.

Pabriks atgādināja, ka šādas izrēķināšanās vēsturē jau bijušas. Piemēram, pagājušajā gadsimta 30.gados Vācijas nacistisko varas iestāžu režīma ārpustiesas slepkavību sērijā jeb tā dēvētajā Garo nažu naktī tika iznīcināti nacistu paramilitārās organizācijas (SA) pārstāvji.

"Tagad virkne līderu iznīcināti un "Vagner" kaut kādā mērā ir palicis bez vadības. Tāpēc ir grūti iedomāties kādi uzvārdi varētu pārņemt tāda līmeņa vadību," norādīja Pabriks.

Pabriks prognozēja, ka līdz līderu nāvi grupējums beidzis eksistēt tādā formā kāds viņš bijis. Grupējums varētu turpināt eksistenci mazākos izmēros Krievijā vai citos kontinentos. Varbūt daļa grupējuma kaujinieku ieplūdīs bruņotajos spēkos vai atradīs darbu citās privātās drošības struktūrās, ņemot vērā, ka viņiem patīk darboties ārpus likuma. " To visu noteiks "Vagner" augsta ranga virsnieku un kaujinieku privātās izvēles. Tas lielais "Vagner" eposs ir beidzies," uzsvēra Pabriks.

Kā ziņots, rīkojumu nogalināt algotņu grupējuma "Vagner" vadītāju Jevgeņiju Prigožinu, kurš gāja bojā trešdien, nogāžoties lidmašīnai, visticamāk, devis Krievijas prezidents Vladimirs Putins, norāda ASV Kara studiju institūts (ISW).

ISW piekrīt viedoklim, ka Prigožina lidmašīnas nogāšanās nenotika nejauši 23.augustā - tieši divus mēnešus pēc dumpja sākuma 23.jūnijā.

Prigožins trešdien gāja bojā, nogāžoties lidmašīnai Krievijas Tveras apgabalā. Katastrofā dzīvību zaudēja visi 10 cilvēki, kas atradās lidmašīnā, viņu vidū vairāki "Vagner" komandieri.

Politika

Mēnesi pēc tam, kad Krievija savā teritorijā bloķēja piekļuvi vairāk nekā 80 Eiropas medijiem, žurnālistu organizācija "Reportieri bez robežām" (RSF) ceturtdien paziņojusi, ka, īstenojot operāciju "Collateral Freedom", izdevies apiet aizliegumu un atjaunot piekļuvi vairākām ziņu vietnēm.