"Ticu, ka kādam varbūt jau apnikuši mani prātojumi par Latvijas politiku, taču lūdzu izlasīt šo, jo tas, iespējams, ir pats svarīgākais publiskais teksts manā mūžā, " sociālajā vietnē "Facebook"raksta Alvis Hermanis.
A. Hermanis ir uzaicināts piedalīties Latvijas TV1 raidījumā “1 pret 1”, kuru vada Gundars Rēders. Taču A. Hermanim ir radušās bažas, vai viņam šajā raidījumā ļaus izstāstīt savu viedokli. Tāpēc viņš to vēlas izdarīt publiski ja iepriekš - ar "Facebook" starpniecību.
"Sākumā svarīgi pateikt, ka šeit pārstāvu tikai un vienīgi savu personisko viedokli. Lūdzu neputrot to ar manu darba vietu (JRT darbinieki un skatītāji arī pārstāv savus un ļoti dažādus politiskos uzskatus). Tāpat neesmu saistīts ne ar kādām partijām vai domubiedru grupām. Esmu tikai pilsonis, kuram nepatīk skaisti klusēt. Jo klusēšana bieži dara līdzatbildīgu, ja kaut kas iet greizi.
Manuprāt, ar Latviju šobrīd, patiešām, arī iet greizi. Cik esmu runājis ar cilvēkiem, tad tam piekrīt praktiski visi. Taču visiem arī ir pasīvas nolemtības sajūta, jo pastāvošā kārtība ir kaut kāds apburtais loks, no kura nav izejas.
Skaidrs, ka tuvāko nedēļu laikā mums būs jauna valdība ar premjerministri Siliņu (JV, Progresīvie, ZZS plus 3 pārbēdzēji), kura tikai ļoti “dinamiski” paātrinās Latvijas atpalicību no kaimiņiem un citām Eiropas valstīm. Pirmie lēmumi būs par imigrāciju un “izglītības sakārtošanu”. Parastā valodā sakot - 100 000 viesstrādnieki no Vidusāzijas un lauku skolu likvidācija. Latvijas tautai tas būs pagrieziena punkts. Sekas būs gandrīz neatgriezeniskas.
Man pašam sarkanā lampiņa iedegās šovasar, kad redzēju, cik grūti bija izpārdot biļetes uz Dziesmu svētku pirmajiem lielkoncertiem. Taču šis teksts nebūs par vaimanāšanu. Man ir priekšlikums. Diezgan konkrēts.
Kā redzam, LR Satversme jeb precīzāk - vēlēšanu kārtība vairs nepilda savu funkciju, jo tā vairs nedarbojas visas tautas interesēs. Tā šobrīd izdevīga tikai diezgan nelielai daļai. Un arī tikai īstermiņā.
Un pati lielākā problēma - tauta Latvijā ir atdalīta no politikas. Tai nav instrumentu kā piedalīties politikā.
Esošās partijas šo funkciju īsti nepilda un vairs nav efektīvas.
Un lai tautu iesaistītu valsts pārvaldē, jā, - ir jāmaina vēlēšanu kārtība.
Piedāvāju uz vienu termiņu atteikties no partiju pārstāvniecības un balsojam vienmandāta vēlēšanu apgabalos, kur Latvija sadalīta proporcionālās 100 daļās, un katra ievēlē savu pārstāvi.
Manā atmiņā līdzīgi notika 1989.gadā, ja nemaldos, kad Gorbačova laikā pēc komunistu hegemonijas nebija vēl savu partiju, un cilvēki balsoja par atsevišķām personībām katrā vēlēšanu apgabalā. Toreiz tika visur savēlēti viscienījamākie pārstāvji - Īvāns, Vulfsons un citi.
Visatbilstošākais vārds šādai pārvaldes formai būtu - tautvaldība.
Pēc tam esošais prezidents, kā Satversmē ierakstīts, pats izvirza premjera kandidātu. Kuram, protams, kopā ar saviem izvēlētajiem ministriem, tik un tā ir jāsavāc vairākuma atbalsts no 100 neatkarīgajiem deputātiem. Tur nekas nemainās.
Tādējādi es piedāvātu vismaz uz vienu vēlēšanu ciklu likvidēt partijas vispār. Pēc tam redzēs - varbūt esošie deputāti var atkal sabloķēties pēc ideoloģiskiem parametriem.
Piekrītu, šāds modelis skan totāli utopiski. Jo tagad pie varas esošās partijas nemūžam nepiekritīs mainīt vēlēšanu kārtību, pat ja Latvija tiek noskalota tualetes podā (ļoti atvainojos par līdzību). Arī jebkurš nabaga prezidents, lai cik viņš gribētu kalpot tautas interesēm, ir bezcerīgi savažots partiju tīklos.
Tāpēc šeit nāk mana priekšlikuma interesantākā daļa.
Lai šo plānu likumīgi realizētu, uz nākamajām Saeimas vēlēšanām ir jādibina pagaidu partija/tautas kustība ar nosaukumu, piemēram, “Tautvaldība”, kuras priekšvēlēšanu programmā ir tikai viens vienīgs punkts: mainīt vēlēšanu kārtību. Pēc šī punkta izpildīšanas, partija momentā beidz savu eksistenci, atlaiž Saeimu un tiek izsludinātas jaunas vēlēšanas, nu jau pēc jaunajiem noteikumiem. Protams, šai transfēra partijai, lai to izdarītu, jāsaņem masīvs vēlētāju atbalsts, lai dabūtu vairākumu. Tas nav garantēts, bet vismaz noderēs kā netiešs tautas referendums par tēmu, - vai tautu apmierina esošā lietu kārtība.
Pluss šeit ir tāds, ka šīs transfēra partijas biedriem nav nekādu saistību turpmāk pārtapt par profesionāliem politiķiem un mainīt profesiju. Jo viņi piekrituši “vienreizējas lietošanas” funkcijai - uzreiz pēc ievēlēšanas un vienīgā programmas punkta realizēšanas, iet mājās un atgriezties pie savām lietām (jo kā zināms, lielum lielais vairākums politiķu ir nerealizējušies cilvēki un partijas ir tādi lūzeru klubiņi, savukārt veiksmīgie pilsoņi negrib ziedoties, lai kļūtu par politiķiem). Līdz ar to ir cerība, ka šīs transfērpartijas “Tautvaldība” listē varētu būt gan viss mūsu uzņēmēju zieds, gan arī Andris Keišs ar Kristapu Porziņģi, figurāli izsakoties.
Pēc vēlēšanu likuma izmainīšanas, kas notiktu pirmajā Saeimas sapulces dienā, šī partija, kā jau teicu, momentā pašlikvidējas un tiek izsludinātas jaunas vēlēšanas. Kur deputāti tiek ievēlēti nu jau tiešā veidā, iztiekot bez morāli korumpētajām partiju listēm vispār.
Un no tā brīža sākas reāla tautvaldība. Īsta tautvaldība. Kurā arī, protams, neiztiks bez kaislībām un konfliktiem. Toties tauta būs atguvusi reālu iespēju ietekmēt savu likteni.