Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola (Kods Rīgai) pauž atbalstu vicemēra Viļņa Ķirša (JV) iecelšanai par Rīgas mēra pienākumu izpildītāju līdz jauna domes priekšsēdētāja ievēlēšanai, noliedzot runas, ka šos pienākumus pašlaik varētu uzņemties viņa.
Ozola aģentūrai LETA skaidroja, ka kategorisko noraida jebkādas manipulācijas ar viņas vārda minēšanu kā iespējamo kandidāti uz mēra pienākumu izpildītājas amatu. Šādas runas tiekot izplatītas, lai sētu nesaskaņas starp jauno "koalīcijas kodolu" - "Jauno vienotību" (JV), "Kods Rīgai (KR) un "Nacionālo apvienību/Latvijas Reģionu apvienību" (NA/LRA).
Politiķe uzsvēra, ka tiks darīts viss, lai saglabātu stabilitāti Rīgas domē un turpinātu strādāt. Viņa atzina, ka, neievēlot mēra pienākumu izpildītāju, tiktu sperts solis nestabilitātes un ārkārtas vēlēšanu virzienā.
Iepriekš sociālajos tīklos "Par/Progresīvie" (PP) frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs bija paudis, ka neatbalstīs Ķirša iecelšanu mēra pienākumu izpildītāja amatā. Līdz ar to Ķirša ievēlēšana kļūst atkarīga no kādreizējās opozīcijas balsīm. Lielākā opozīcijas frakcija "Saskaņa" par savu balsojumu lems pirms domes sēdes, aģentūrai LETA pauda tās pārstāve Anna Vladova, apgalvojot, ka pašlaik neesot zināms, kāds varētu būt "Saskaņas" balsojums.
Iepriekš saskaņas pārstāvji, tostarp viens no līderiem Nils Ušakovs, ir pauduši, ka nepieciešamas Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas. Lai šāds scenārijs piepildītos, "Saskaņas" deputātiem būtu jābalso pret Ķirsi un jebkuru citu kandidātu uz mēra pienākumu izpildītāja amatu, jo tā tiktu vairota nestabilitāte un varētu tikt apšaubīta galvaspilsētas domes spēja pieņemt lēmumus.
LETA jau ziņoja, ka šodien plkst.11 notiks Rīgas domes ārkārtas sēde, kurā par Rīgas mēra pienākumu izpildītāju plānots virzīt vicemēru Ķirsi.
Domes sēdē iekļauti divi jautājumi - par Rīgas mēra aizvietotāja iecelšanu un par izmeklēšanas komisijas vadītāja nomaiņu komisijai, kurai jāizmeklē iespējamie Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonu pārkāpumi.
Ozola rosina domei lemt par vicemēra Ķirša iecelšanu par Rīgas domes pienākumu izpildītāju līdz jauna Rīgas domes priekšsēdētāja ievēlēšanai.
Savukārt Ķirsis rosina grozīt iepriekšējā domes sēdē pieņemto lēmumu un Juridiskās pārvaldes vadītājas vietā komisijā, kas izmeklēs disciplinārlietu pret Satiksmes departamenta amatpersonām, iecelt Juridiskās pārvaldes deleģētu pārstāvi.
Kā ziņots, pēc konflikta par Satiksmes departamenta darba izvērtēšanu ir sašķēlusies Rīgas domes valdošā koalīcija, kā rezultātā par atkāpšanos no amata ir paziņojis Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).
Viņa līdzšinējie Rīgas domes koalīcijas partneri "Jaunā vienotība" (JV), "Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība" (NA/LRA) un "Kods Rīgai" (KR) ir nolēmuši uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu, bet no PP viņi sagaida atsaukumu, pēc viņu vārdiem, "melīgajiem apgalvojumiem".
Viņuprāt, Rīgas domes deputātiem ir jādara viss, lai nepieļautu ārkārtas vēlēšanas, jo tas varot novest pie "pretvalstisku spēku nokļūšanas pie varas galvaspilsētas domē", tāpēc JV, NA/LRA un KR tagad nolēmuši uzņemties iniciatīvu sarunām par jaunas koalīcijas veidošanu.
PP turpretim negrasoties atsaukt kādus apgalvojumus vai atvainoties. Viņuprāt, mēra pienākumu pildīšanai piemērotāka būtu Ozola, nevis Ķirsis. PP esot gatavi turpināt sarunas ar līdzšinējiem koalīcijas partneriem.
Staķa skatījumā, viņa bijušie koalīcijas partneri - "Jaunā vienotība", Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība un "Kods Rīgai" - faktiski esot izveidojuši citu vairākumu kopā ar "Saskaņu", "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai" un lēmumus pieņemot citos kabinetos, nevis kopā ar PP frakciju.
Tam apliecinājums esot balsojums par jaunas izmeklēšanas komisijas izveidi iespējamo pārkāpumu izmeklēšanai Satiksmes departamentā, kurā bijušie koalīcijas partneri esot balsojuši kopā ar "Saskaņu". Līdz ar to Rīgas mērs vairs nevarot uzņemties atbildību par domes lēmumiem un nolēmis atkāpties.
16.jūnijā ar Rīgas pilsētas izpilddirektora Jāņa Langes rīkojumu uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināti Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Jānis Vaivods un Satiksmes infrastruktūras pārvaldes priekšnieks Andrejs Urtāns.
Amatpersonas atstādinātas pēc trauksmes cēlēja ziņojuma saņemšanas, kas gan vēlāk tika nosaukts par anonīmu ziņojumu, un tam sekojošas dienesta pārbaudes. Pārbaudes laikā esot konstatēti būtiski pārkāpumi, kas liecina par prettiesisku un nesaimniecisku rīcību departamenta veiktajos ielu asfalta seguma atjaunošanas darbos.
Šis jautājums izgaismojis nesaskaņas starp koalīcijas partneriem "Jauno vienotību" un "Par/Progresīvie", pusēm atšķiroties viedokļiem, kam būtu jāizmeklē iespējamie pārkāpumi.