Otrdiena, 23.aprīlis

redeem Georgs, Jurģis, Juris

arrow_right_alt Politika

Rinkēvičs iesaka, kā tagad jādēvē Putins

© Ģirts Ozoliņš/F64

Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) izdevusi Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderus par ukraiņu bērnu deportāciju, ziņo Leta.

Ukrainas amatpersonas piektdien kā vēsturisku apsveica SKT lēmumu izdot Putina aresta orderi. Uz ko ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs atbildi "Twitter" nepaliek parādā: "Turpmāk Krievijas Federācijas pilsonis Vladimirs Putins būtu dēvējams par "smagos noziegumos apsūdzēto."

Tāpat SKT mājaslapā ziņots, ka orderi ir slepeni, lai aizsargātu upurus un lieciniekus:

"Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Vladimirovičs Putins, dzimis 1952.gada 7.oktobrī, ir atbildīgs par kara noziegumu - nelikumīgu iedzīvotāju (bērnu) deportāciju un iedzīvotāju (bērnu) nelikumīgu pārvietošanu no Ukrainas okupētajām teritorijām uz Krievijas Federācijas teritoriju. Noziegumi, visticamāk, tika pastrādāti okupētajā Ukrainas teritorijā vismaz kopš 2022.gada 24.februāra. Ir pamats uzskatīt, ka Putina kungs ir individuāli kriminālatbildīgs par iepriekš minētajiem noziegumiem."

Par līdzīgām apsūdzībām izdots arī Krievijas bērnu tiesībsardzes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderis.

SKT arī norāda:
Putins ir tieši atbildīgs gan par šo darbību veikšanu, gan par nespēju pienācīgi kontrolēt civilos un militāros padotos, kuri veica šīs darbības vai pieļāva to izdarīšanu.

SKT prokurors Karims Hans sāka izmeklēšanu par iespējamiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci Ukrainā dažas dienas pēc Krievijas iebrukuma. Hans šomēnes pēc vizītes Ukrainā sacīja, ka iespējamās bērnu nolaupīšanas "mans birojs izmeklē kā prioritāti".

"Pret bērniem nevar izturēties kā pret kara laupījumu," viņš paziņoja 7.martā.

Pasaule saņēma signālu, ka Krievijas režīms ir noziedzīgs un tā vadība un rokaspuiši tiks saukti pie atbildības," sociālajos tīklos paziņoja Ukrainas ģenerālprokurors Andrijs Kostins. "Šis ir vēsturisks lēmums Ukrainai un visai starptautisko tiesību sistēmai. Pasaules līderi padomās trīs reizes, pirms paspiedīs viņam roku vai apsēdīsies pie sarunu galda.