Piektdiena, 1.marts

redeem Ilgvars, Ivars

arrow_right_alt Politika

Erdogans devis mājienu, ka Turcija varētu drīzumā atbalstīt Somijas pievienošanos NATO

© Scanpix

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans trešdien devis mājienu, ka Turcija varētu drīzumā atbalstīt Somijas pievienošanos NATO.

Pagājušā gada maijā Zviedrija un Somija iesniedza pieteikumu dalībai NATO, kas jāapstiprina visām 30 NATO dalībvalstīm. Abas valstis paudušas cerību tikt uzņemtas aliansē līdz NATO samitam jūlijā Viļņā.

Turcija un Ungārija ir vienīgās NATO dalībvalstis, kuras joprojām nav ratificējušas Somijas un Zviedrijas lūgumus pievienoties. Ungārija ir paziņojusi, ka plāno apstiprināt Zviedrijas un Somijas pievienošanos, paziņojot, ka tai nav iebildumu. Turcija ir paziņojusi, ka ir gatava apstiprināt Somijas uzņemšanu, taču bremzē Zviedrijas pievienošanos aliansei.

Turcija pārmet Zviedrijai, ka tā neizturas pietiekami stingri pret cilvēkiem un organizācijām, ko Ankara uzskata par teroristiskām.

Janvāra beigās Turcija atcēla februārī plānotās konsultācijas ar Zviedriju un Somiju. Ankara šādi reaģēja uz Korāna dedzināšanu galēji labējo protesta akcijā pie Turcijas vēstniecības Stokholmā.

Sarunas atsākās 9.martā Briselē. Zviedrijas sarunvedējs paziņoja, ka tikšanās laikā Turcija likusi skaidri saprast, ka, pēc tās domām, Zviedrija vēl nav spējusi iemantot Turcijas atbalstu, bet pret Somiju iebildumi netika celti.

Atbildot uz žurnālistu jautājumu, vai Turcija varētu apstiprināt Somijas pievienošanos NATO pēc Somijas prezidenta Sauli Nīnistes šonedēļ gaidāmās vizītes Turcijā, Erdogans atbildēja: "Dievs dos, ja tā ir labāk."

"Lai kāds būtu process, process darbosies. Mēs darīsim savu daļu. Mēs turēsim savu solījumu. Piektdien tiksimies ar prezidentu un pildīsim doto solījumu," sacīja Erdogans.

Plānots, ka Nīniste un Somijas ārlietu ministrs Peka Hāvisto ieradīsies Turcijā ceturtdien un apmeklēs februārī notikušās postošās zemestrīces skartos apgabalus. Savukārt piektdien Somijas prezidentam plānota tikšanās ar Erdoganu.