Deputātiem obligāti nevajag augstāko izglītību, lemj Saeimā

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Saeima šodien noraidīja kolektīvo iniciatīvu, kurā piedāvāts Saeimas deputātiem noteikt obligātu prasību iegūt augstāko izglītību.

Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija lēma nevirzīt tālāk iedzīvotāju iniciatīvu, taču rosināja turpināt diskusijas par parlamenta darba kvalitātes uzlabošanu.

Deputāti komisijā atzinīgi novērtēja iesniedzēju mērķi panākt atbilstošāku parlamentāriešu darbu, reizē norādot, ka vēlētājiem jābūt tiesībām izvēlēties, kuri cilvēki viņus pārstāvēs. Komisijas sēdē tika arī atzīmēts, ka, piemēram, augstākā izglītība vienā jomā parlamentārietim nedod augstākās izglītības līmeņa zināšanas par pavisam citām nozarēm, par kuru jautājumiem arī Saeimā tiek lemts.

Reizē politiķi uzsvēra, ka frakcijās un nevalstisko organizāciju sadarbības formātā ar Saeimu jāturpina diskusijas par parlamenta darba kvalitātes uzlabošanu.

Kā ziņots, sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" tika savākti 10 000 parakstu par iegūtu augstāko izglītību kā obligātu prasību Saeimas deputātiem.

Kā norādīja iniciatīvas autori, pašlaik netiek pārbaudītas deputāta amata kandidātu zināšanas par valsts likumdošanu un Saeimas darbu. Tāpēc par Saeimas deputātu var kļūt personas, kurām trūkst izpratnes par deputāta darbu un tā nozīmi. Lai to risinātu, iniciatīvā tika piedāvāts noteikt minimālo izglītības līmeni kandidātiem.

Politika

Nīderlandes bankas iesaka klientiem glabāt skaidru naudu mājās pieaugošo ģeopolitisko draudu dēļ, paziņojis Nīderlandes Banku asociācijas (NVB) pārstāvis. Šādus padomus bankas sniedz pirmo reizi, toties apdrošināšanas kompānijas brīdina par zādzību riskiem, kas ar to saistīti, vēsta “Algemeen Dagblad”.