Trešdiena, 29.marts

redeem Agija, Aldonis

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Politika

Opozīcijas partija izskatīšānai Saeimā iesniegusi "nabadzības mazināšanas likumprojektu paketi

© Kaspars KRAFTS, F64 Photo Agency

Pašlaik opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) izskatīšanai Saeimā ir iesniegusi savu "nabadzības mazināšanas likumprojektu paketi", informēja ZZS.

ZZS izstrādātajā dzīves dārdzības mazināšanas pasākumu plānā ir seši likumprojekti.

ZZS atkārtoti aicina samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) līdz 5% pirmās nepieciešamības pārtikas precēm: pienam, piena produktiem (skābajam un saldajam krējumam, kefīram, rūgušpienam, paniņām, rjaženkai, pilnpiena un vājpiena biezpienam, jogurtam bez piedevām), maizei, svaigai un atdzesētai gaļai un zivīm, vistu un paipalu olām.

Cenas strauji augušas arī medikamentiem, tāpēc, lai iedzīvotājiem būtu iespēja iegādāties tiem nepieciešamās zāles, ZZS piedāvā recepšu, bezrecepšu un kompensējamiem medikamentiem no šā gada 15.februāra piemērot samazināto 5% PVN likmi.

Īpaši krass cenu kāpums bijis vērojams energoresursiem, kas atsaucas uz iedzīvotāju izdevumiem par mājokļa apkuri un elektroenerģiju. Statistikas pārvaldes dati liecina, ka elektroenerģijai, gāzei un citam kurināmajam gada laikā cenas pieaugušas par 63.9%.

ZZS izstrādātajā dzīves dārdzības mazināšanas plānā piedāvāts līdz 0% samazināt PVN likmi dabasgāzei, tās pārvades un sadales pakalpojumiem, koksnes kurināmā piegādēm mājsaimniecības vajadzībām (malkai, koksnes šķeldām, zāģskaidām, briketēm, granulām u.c.), elektroenerģijai, tās pārvades un sadales pakalpojumiem, kā arī obligātā iepirkuma komponentēm.

Minēto nodokļa samazinājumu aicināts piemērot no šā gada 15.februāra līdz 2024.gada 30.aprīlim.

Teju visu preču un arī pakalpojumu izmaksas ietekmē degvielas cenu kāpums, tāpēc ZZS izstrādājusi priekšlikumus par akcīzes nodokļa likmes mazināšanu. Svinu nesaturošam benzīnam, tā aizstājējproduktiem un komponentiem (par 1000 litriem) ZZS aicina noteikt nodokļa likmi 359 eiro apmērā (esošo 509 eiro vietā), svinu saturošam benzīnam, tā aizstājējproduktiem un komponentiem (par 1000 litriem) - 444 eiro (esošo 594 eiro vietā), dīzeļdegvielai (gāzeļļai), tās aizstājējproduktiem un komponentiem (par 1000 litriem) 264 eiro (esošo 414 eiro vietā).