Raivis Dzintars: Kariņa lēmums ir atriebība

© Kaspars Krafts/F64

Premjera Krišjāņa Kariņa lēmums pieprasīt ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) demisiju, ir atriebība, uzskata Nacionālās apvienības vadītājs, Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Viņš pauda, ka Kariņa paziņojums par to, ka nav bijis būtiski, kurš no trim NA ministriem pēc tam, kad partija pieprasījusi iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) demisiju, atstāj valdību, bijis savāds. Kariņš šo NA soli traktējis kā "šantāžu".

Dzintars atzīmēja, ka NA nepiekrīt Kariņa viedoklim par to, ka partija būtu izvirzījusi ultimātu, uzskatot, ka tā bija "atklāta pozīcija, pie kādiem noteikumiem NA ir gatava turpināt darbu koalīcijā". NA darbības pamatā ir vērtības, un partija var atrasties valdību veidojošo spēku vidū tikai tik ilgi, kamēr pārējie partneri šīs pamatvērtības respektē.

NA līderis informēja, ka koalīcijas sēdē no "Attīstībai/Par!" (AP) kolēģiem nav sadzirdēts šāds aicinājums premjeram atlaist kādu no NA ministriem.

"Manuprāt, šāds solis, ja mēs runājam par valdības stabilitāti, drīzāk ir vērsts pretēji valdības stabilitātes interesēm, nevis par labu valdības stabilitātei. Es domāju, ka mēs to esam pierādījuši gandrīz četru gadu garumā, ka politiskā stabilitāte arī ir viena no mūsu pamatvērtībām, un to mēs respektējam un ņemsim vērā arī pašreizējā procesā," pauda Dzintars.

NA Saeimas frakcijas vadītājs savā uzrunā vēl neatklāja, vai NA pildīs premjera doto uzdevumu un Vitenbergu amatā nomainīs ar citu ministra amata kandidātu. Dzintars tikai atklāja, ka koalīcijas sadarbības sanāksmes starplaikā ir runājis ar Vitenbergu par šo jautājumu, kurš to uztvēris ar neizpratni un dziļu vilšanos.

Vienlaikus Dzintars no ekonomikas ministra sarunas laikā esot saklausījis mudinājumu, ka valsts intereses ir svarīgākās, un valdības krišana šādos apstākļos nebūtu pieļaujama. Lai oficiāli atbildētu uz šo jautājumu, NA vēl plāno jautājumu apspriest partijas valdē, tostarp konsultēsies ar Vitenbergu, lai pēc tam par tālākajiem soļiem informētu arī koalīcijas partnerus.

Reizē Dzintars preses konferencē norādīja, ka lēmums pieprasīt Golubevas demisiju no Kariņa puses bijis pareizs.

"Šo lēmumu gaidīja ne tikai NA atbalstītāji, es domāju, neatkarīgi no politiskās piederības. To gaidīja ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji. Šāds notikums nevarēja palikt tikai ar simboliska brīdinājuma sekām, bija jābūt kādam, kurš uzņemas par to politisko atbildību," sacīja NA līderis.

Portāls NRA jau rakstīja, ka premjers Krišjānis Kariņš ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) demisiju nolēmis pieprasīt, lai "sodītu" NA par šantāžas mēģinājumu, proti, panākt iekšlietu ministres Marijas Golubevas demisiju, pretējā gadījumā draudot pamest valdību.

NA varēs izvirzīt jaunu kandidātu ekonomikas ministra amatam. Vienlaikus gan Kariņš pieļauj iespēju NA pašai lemt par to, kuru no saviem ministriem nomainīt. Premjers skaidroja, ka Vitenbergs patlaban demisijai ticis izvēlēts kā "jaunākais" NA ministrs.

Politika

Reaģējot uz situāciju Tuvajos Austrumos, Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra (EASA) Eiropas Savienības pārvadātājiem uz laiku aizliegusi izmantot Izraēlas un Libānas gaisa telpas, aģentūru LETA informēja Civilās aviācijas aģentūras operatīvo situāciju vadītājs Aivis Vincevs.

Svarīgākais