Rinkēvičs EDSO Ministru padomes sanāksmē uzsver nepieciešamību risināt Krievijas-Ukrainas konfliktu

© Ģirts Ozoliņš/F64

Trešdien ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) piedalījās Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) Ministru padomes sanāksmē Stokholmā, uzsverot nepieciešamību rast risinājumu Krievijas - Ukrainas konfliktam.

Kā aģentūrai LETA pavēstīja Ārlietu ministrijā (ĀM), sanāksmē tika apspriesti drošības, militāri politiskie, cilvēktiesību, kā arī ekonomiskās un vides sadarbības jautājumi EDSO reģionā. Starp EDSO dalībvalstīm norisinājās viedokļu apmaiņa par EDSO lomu konfliktu risināšanā un aktuālajiem izaicinājumiem EDSO pamatprincipu un saistību ievērošanā.

Uzrunājot EDSO Ministru padomi, Rinkēvičs akcentēja nepieciešamību rast risinājumu Krievijas - Ukrainas konfliktam, ko pastiprina Krievijas militāro spēku koncentrācija pie Ukrainas robežas, situācijas pasliktināšanās Krievijas nelikumīgi anektētajā Krimā, kā arī apgrūtinājumi EDSO novērošanas misijas Ukrainā darbībai.

Ārlietu ministrs vērsa uzmanību uz joprojām satraucošo cilvēktiesību situāciju Baltkrievijā, kā arī uz Baltkrievijas īstenoto hibrīduzbrukumu Eiropas Savienības ārējai robežai, kas rada spriedzi reģionā. "Baltkrievijai jāuzņemas pilna atbildība par šo situāciju un jāizbeidz necilvēcīgā un destabilizējošā rīcība," uzsvēra Rinkēvičs.

Pēc viņa teiktā, Eiropas drošības kārtības stiprināšanai būtiski veidot savstarpējo uzticēšanos un drošības risku mazināšanu EDSO reģionā.

EDSO sanāksmē Rinkēvičs piedalījās arī Ukrainas organizētā diskusijā par starptautisko atbalstu Krimas platformai, kā arī diskusijā par EDSO instrumentiem cilvēktiesību situācijas Baltkrievijā uzraudzībai.

ĀM informēja, ka EDSO Ministru padome ir organizācijas galvenā lēmējinstitūcija un izpildinstitūcija. Ministru padomes sanāksmes notiek ik gadu, un 57 EDSO dalībvalstu ministriem tās ļauj pārskatīt un novērtēt organizācijas darbību iepriekšējā gada laikā, kā arī sniegt iespēju uzzināt dalībvalstu nacionālās nostājas drošības un sadarbības jautājumos.

Iepriekšējā EDSO Ministru padomes sanāksme Albānijas vadībā norisinājās virtuāli 2020.gadā, bet nākamgad EDSO prezidējošās valsts funkcijas uzņemsies Polija.

Svarīgākais