Levits: Cilvēktiesības ir plašākas nekā tikai to juridiskā dimensija

 
©Dmitrijs Suļžics / F64

Cilvēktiesības ir plašākas nekā tikai to juridiskā dimensija, trešdien Zviedrijā, tiekoties ar Raūla Vallenberga Cilvēktiesību un humanitāro tiesību institūta ("Raoul Wallenberg Insitute") pārstāvjiem, sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Valsts prezidenta kancelejas pārstāvji pavēstīja, ka Levits, tiekoties ar Raūla Vallenberga Cilvēktiesību un humanitāro tiesību institūta pārstāvjiem, pārrunāja cilvēktiesību jautājumus. Institūts nodarbojas ar cilvēktiesību jomas pētniecību un īsteno programmas 40 pasaules valstīs.

Sarunā ar institūta vadību tika pārrunāti cilvēktiesību jautājumi no dažādiem skatpunktiem, tai skaitā ekonomikā, digitalizācijā un Covid-19 pandēmijas kontekstā. Valsts prezidents uzsvēra, ka cilvēktiesības ir plašākas nekā tikai to juridiskā dimensija.

Valsts prezidents akcentēja, ka pamata cilvēktiesības ir universālas, kamēr daļa cilvēktiesību ir cieši saistītas ar attiecīgās sabiedrības kultūru un tradīcijām. Sarunu partneri pārrunāja pieredzi atbalsta sniegšanā cilvēktiesību jautājumos dažādās pasaules valstīs, īpaši Eiropas Savienības (ES) Austrumu partnerībā.

Tika apspriesti arī cilvēktiesību izaicinājumi un attīstības perspektīvas. Sarunas dalībnieki bija vienisprātis, ka sabiedrībā valda pastiprināta polarizācija, ko īpaši veicina sociālo mediju ietekme.

Institūta pārstāvji Valsts prezidentu iepazīstināja ar Ravensbrukas arhīviem, kur pieejamas dokumentālas liecības no Otrā pasaules kara beigās uz Zviedriju evakuētajiem aptuveni 20 000 nacistu koncentrācijas nometnēs izdzīvojušajiem.