Krievijas parlaments aizliedz Navaļnija atbalstītājiem kandidēt velēšanās

© REUTERS/SCANPIX/LETA

Krievijas parlamenta apakšpalāta Valsts dome trešajā lasījumā apstiprinājusi likumprojektu, kas aizliedz ieslodzītā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītājiem kandidēt visās vēlēšanās Krievijā.

Likums aizliedz kandidēt visās vēlēšanās to organizāciju locekļiem un atbalstītājiem, kas klasificētas kā ekstrēmistiskas vai teroristiskas, bet tas acīmredzami vērsts pret Navaļnija reģionālo štābu tīklu un viņa dibināto Korupcijas apkarošanas fondu (FBK).

Sākotnēji likumprojekts attiecās tikai uz parlamenta vēlēšanām, kas plānotas septembrī, taču likumprojektā tika izdarītas izmaiņas, attiecinot to uz pilnīgi visām vēlēšanām Krievijā.

Navaļnija sabiedrotie pēdējā laikā guvuši labus panākumus reģionālajās vēlēšanās.

Opozīcija apsūdz valdošo partiju par likumu izmantošanu, lai saglabātu varu savās rokās.

Likumprojekts aizliedz uz pieciem kandidēt vēlēšanās ekstrēmistiskas vai teroristiskas organizācijas vadītājiem, bet uz trim gadiem - dalībniekiem un darbiniekiem. Aizliegums iedarbojas no brīža, kad stājas spēkā tiesas lēmums par tādas organizācijas likvidāciju vai aizliegšanu.

Tāpat tiesa lems par personu dalību šādās organizācijās. Par dalībnieku varēs atzīt ikvienu, kas paudis atbalstu tādai organizācijai, tostarp finansiālu vai konsultatīvu, vai publiski, tostarp internetā, izteicis "atbalstu šādu organizāciju darbībai vai to atsevišķiem pasākumiem".

Valdības kritiķu atzīšana par ekstrēmistiem vai apsūdzēšana ārvalstu interešu pārstāvēšanā ir Kremlim raksturīga stratēģija.

Prokuratūra aprīlī pieprasīja atzīt Navaļnija reģionālo štābu tīklu un Korupcijas apkarošanas fondu par ekstrēmām organizācijām, un apsūdzēja tos par dumpja organizēšanu Krievijā ar Rietumu atbalstu.

Krievijas finanšu uzraudzības organizācija "Rosfinmonitoring" aprīlī jau iekļāva Navaļnija reģionālo štābu tīklu savā aizliegto organizāciju sarakstā.

Tīkls ir paziņojis par likvidēšanos, lai pasargātu savus locekļus un atbalstītājus no iespējamās vajāšanas.

Ja tiesa atbalstīs prokuratūras prasību, kā tas, visticamāk, arī būs, ar Navaļniju saistītās organizācijas tiks aizliegtas un var tikt uzsākta kriminālvajāšana pret šo organizāciju darbiniekiem, kā arī cilvēkiem, kas tām ziedojuši naudu un izplatījuši to materiālus.

2011.gadā dibinātais FBK izmeklē korupciju amatpersonu vidū, regulāri publicējot savus atklājumus, bieži vien "YouTube" video formātā.

Savukārt reģionālo štābu tīkls tika izveidots Navaļnija priekšvēlēšanu kampaņas laikā pirms prezidenta vēlēšanām 2018.gadā, lai gan opozīcijas līderim dalība vēlēšanās tika liegta.

Tīkls vēlāk atbalstīja izmeklēšanu par krāpšanos vēlēšanu procesā un popularizēja tā dēvētās gudrās balsošanas stratēģiju, no kuras acīmredzami Putina režīms baidās pirms rudenī gaidāmajām Valsts domes vēlēšanām.

Navaļnijs pašreiz izcieš divarpus gadu cietumsodu par viņam 2014.gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā pēc saindēšanas ar kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Navaļnijs uzskata, ka aiz viņa saindēšanas stāv Kremlis.

Svarīgākais