Deputātei Sprūdei Varšavas lidostā uzlikts sods par 11 000 eiro dārga "Rolex" nedeklarēšanu

© Pixabay

Saeimas deputātei Karinai Sprūdei Varšavas lidostā uzikts sods par "Rolex" pulksteņa ievešanu no Šveices, to nedeklarējot. Par atgadījumu Latvijā neviens, iespējams, pat neuzzinātu, ja parlamentāriete muitniekiem nebūtu uzrādījusi diplomātisko pasi, vēsta raidījums "Nekā personīga."

Pagājušajā nedēļā Ārlietu ministrija Saeimai nosūtījusi neparastu vēstuli. Tā lūdz parlamentu informēt, vai deputāte Karina Sprūde 13. februārī Šveicē atradās komandējumā. Problēma tāda, ka mājupceļā Varšavas lidostā viņai uzlikts sods par "Rolex" pulksteņa nedeklarēšanu. Iespējams, lai izvairītos no maksāšanas, Sprūde uzrādījusi diplomātisko pasi.

Karina Sprūde, Saeimas deputāte (pie frakcijām nepiederoša): "Pašā sākumā gribu pateikt, ka es biju pirmā, kas paziņoja un ziņoja par to gadījumu, kas notika Varšavā. Es sazinājos ar Ārlietu ministriju, protams, es sazinājos nedaudz vēlāk. Es uzskatu, bija pārkāptas visas manas tiesības, cilvēki, lidostas darbinieki izmantoja savu dienesta stāvokli, manipulēja, maldināja mani."

Piektdien, 12. februārī, deputāte devās uz Šveici. Plānotajā maršrutā caur Amsterdamu lidojumi bija atcelti augstās saslimstības dēļ Nīderlandē, tādēļ ceļojums bija jāpārplāno caur Poliju.

Sestdien īsi pēc pusdienlaika Sprūde no Cīrihes ieradās Varšavas lidostā. Tobrīd viņa vēl nezināja, ka poļu muitnieki bija saņēmuši informāciju no šveiciešu kolēģiem un sievieti jau gaidīja.

Karina Sprūde: "Es, atlidojot Varšavā, pirmo, ko es izdarīju, pienācu pie lidostas darbinieka, kā es domāju, iedevu savu pasi, iedevu savu biļeti, teicu, ka esmu šeit tranzītā, kur man jāiet. Šis cilvēks man norādīja uz zaļo koridoru. Es ienācu, uztaisīju trīs soļus, pacēlos pa eskalatoru, uzreiz mani tur atkal sagaidīja citi darbinieki, teica: hop, hops, jums taču ir deklarējama prece. Es saku - jā, tieši tā, es zinu."

Deputāte Šveicē bija iegādājusies "Rolex" pulksteni. Pametot valsti, viņa izmantoja iespēju saņemt par preci samaksāto pievienotās vērtības nodokli.

Karina Sprūde: "Un tur jau sākās tāda manipulācija ar draudiem, sakot man, ka, ja es tagad to nedeklarēšu, man sāksies problēmas, viņi uzsāks tiesvedību. Tu nevarēsi skart nekādas robežas un tev jāmaksā. Es saku labi, es maksāšu, es izņēmu karti. Nē, tev jāmaksā skaidrā naudā un vēl zlotos. Mani pie viena bankomāta pieveda - ņem naudu -, pie otra es mēģināju ņemt naudu. Bankomātos arī bija ierobežojums, pēc tam tie darbinieki izdomāja, ka mani vajag vest kaut kur ārpus lidostas. Jūs varat iedomāties, viss tas notiek ļoti haotiski, zinot, ka man ir stunda."

Muitnieki prasīja 2700 eiro nodoklī un 1200 eiro kā sodu. Naudu izņemt neizdevās. Plānotais reiss uz Viļņu jau bija nokavēts. Sprūdes vīrs no Latvijas izbrauca uz Varšavu ar auto, lai atvestu naudu un nogādātu dzīvesbiedri mājās.

Karina Sprūde: "Un tajā brīdī es sapratu, ka ar mani tiek manipulēts. Es uzrakstīju darbiniekam īsziņu, mani atstāja telpā bez logiem, atstāja tikai numuru, ja man būtu vēlme uz labierīcībām aiziet. Es uzrakstīju: atvainojiet, bet man ir vispār diplomātiskā pase līdzi, kāpēc jūs vispār mani aizturējāt. Tad tie darbinieki saprata, ka neesmu jau es tur parastais mirstīgais, no kura var tā vienkārši izspiest skaidru naudu.

Nodokli un sodu Sprūde samaksāja, lai arī muitnieku lēmumiem nepiekrita. To arī uzrakstījusi visos parakstītajos dokumentos. Viņa uzskata, ka muitnieki apzināti iemānījuši ceļotāju nepareizajā koridorā. Latvijas iestādes vairāk interesē, kādēļ deputāte uzrādījusi diplomātisko pasi.

Ārlietu ministrija: "Tā kā deputāte Polijas varas iestādēm uzrādīja diplomātisko pasi, Ārlietu ministrija vispārējā kārtībā vērsās pie Saeimas Prezidija ar lūgumu informēt, vai deputāte atradās ārvalstīs Saeimas apstiprinātā komandējumā. Likuma "Par diplomātisko pasi" 1. pants nosaka - diplomātiskā pase apliecina, ka tās uzrādītājs ir oficiāls Latvijas Republikas pārstāvis ārvalstīs. Līdz ar to ikkatra darbība, ko Latvijas diplomātiskās pases uzrādītājs veic ārvalstīs, tiek saistīta ar rīcību valsts vārdā. Tādēļ diplomātiskās pases izmantošana ceļošanai ir pieļaujama, vienīgi veicot oficiālus ar Saeimas deputāta darbu saistītus uzdevumus.

Andrejs Klementjevs, Saeimas sekretārs ("Saskaņa"): "Skaidrs, ka komandējumi nekādi mums nebija, un viss. Būs tāda izziņa, ka deputāti nebrauc komandējumos."

"Nekā personīga": Tad tas bija komandējums?

Karina Sprūde: "Redziet, katru piektdienu mēs satiekamies ar cilvēkiem, deputāti. Kā to interpretē, mums ir komandējumi?"

"Nekā personīga": Šveicē jūs arī tikāties ar... ?

Karina Sprūde: "Šveice - tas ir mans komandējums, es pati apmaksāju sev komandējumu un braucu satikties ar cilvēkiem. Es to darīšu, mani šis gadījums neapstādinās, es turpinošu vēl vairāk, kā tikko man būs iespēja atkal braukt pie cilvēkiem, kas grib ar mani tikties, es to izmantošu un lidošu."

Visiem Saeimas deputātiem ir tiesības saņemt diplomātisko pasi. Taču neatkarīgi no brauciena mērķa viņiem nav nekādas imunitātes vai atbrīvojumu no nodokļiem. Tādas privilēģijas bauda tikai akreditēti diplomāti, piemēram, vēstniecībā strādājošie.

Karina Sprūde politikā nonāca 2009.gadā, kad no "Saskaņas centra" saraksta viņu ievēlēja Ādažu domē. Kļūstot par amatpersonu, viņa deklarēja 51 tūkstoša uzkrājumus skaidrā naudā.

Pirms diviem gadiem viņa Saeimas vēlēšanās kandidēja no KPV LV saraksta un iekļuva parlamentā. Partiju gan viņa pametusi un tagad ir jaunā politiskā spēka "Likums un kārtība" valdē. Jaunākajā pieejamajā deklarācijā nekādus uzkrājumus Sprūde nav uzrādījusi. Spriežot pēc Polijā viņai aprēķinātā nodokļa, pulksteņa cena pārsniedza 11 tūkstošus eiro.

"Nekā personīga": Jūsu deklarācijā uzkrājumi nav norādīti, tad tas bija pārskaitījums no jūsu dzīvesbiedra, jūs teicāt?

Karina Sprūde: "Jūs gribat zināt, kā es apmaksāju to preci? Šveicē es samaksāju pusi ar skaidro, pusi ar vīra karti un pusi ar savu karti. Tas nebija ieplānots pirkums, vienkārši radās tur iespēja. Valentīna dienā sazvanījos ar vīru, kas piekrita man to uzdāvināt un apmaksāt."

Deputātes vīrs Artūrs Sprūde ir denacionalizēto māju īrnieku tiesību aizstāvju biedrības "Solidaritāte" un Baltijas kibersporta federācijas vadībā .

Informāciju par notikumu Varšavā nodos parlamenta Mandātu un ētikas komisijai. Tās pienākums ir no Saeimas tribīnes par sodu pastāstīt arī pārējiem deputātiem.

Politika

 Saeimā un pašvaldību domēs nepārstāvētā partija "Suverēnā vara" apņēmusies kandidēt šogad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, tajā skaitā Rīgā, galvaspilsētas mēra amatam piedāvājot politiskā spēka līderi, kādreizējo Saeimas deputāti Jūliju Stepaņenko, informē partija.

Svarīgākais