Levits: Ja pēc ierobežojumu atcelšanas Covid-19 izplatība palielināsies, jāprasa ministru demisija

 
©f64.lv, Oksana Džadana

Ja pēc ierobežojumu mīkstināšanas saslimstības ar Covid-19 rādītāji palielināsies, Ministru prezidentam būs jāprasa atsevišķu ministru demisija,pēc tikšanās ar premjeru Krišjāni Kariņu (JV) preses konferencē žurnālistiem pauda Valsts prezidents Egils Levits.

Tāpat Valsts prezidents norādīja, ka situācija valdībā ar lēmumu pieņemšanu un Covid-19 krīzes menedžmentu ir neapmierinoša. Viņa ieskatā, nav pieļaujams, ka ministri uzstājas kā savas nozares lobiji. Levits uzsvēra, ka Ministru kabinets ir atbildīgā institūcija, kurā ir jālemj par valsti kopumā, nevis par atsevišķām nozarēm.

"Katra nozare savus jautājumus virza uz priekšu, piemēram, šajā gadījumā attiecībā uz ierobežojumu atcelšanu, neraugoties uz to, kādas būs sekas valstij," patlaban notiekošo komentēja valsts pirmā persona.

Levits norādīja, ka, lemjot par ierobežojumu mīkstināšanu, jāņem vērā epidemioloģiskā situācija un ekspertu paustais, kuri skaidri brīdinājuši, ka ierobežojumu mazināšana radīs lielu veselības sistēmas krīzi.

"Ja tomēr tiek pieņemti šādi lēmumi, balstoties uz atsevišķu ministru priekšlikumiem, tad pēc tam, ja saslimstības līmenis būs augsts vai ievērojami palielinājies, tad šiem ministriem būtu jāuzņemas personiskā atbildība," uzsvēra Levits.

Savukārt Ministru prezidents pavēstīja, ka valdībā ir diskusija par to, vai un kādā tempā īstenot priekšlikumus par drošāku sadzīvi, tirdzniecību, pakalpojumiem un izglītību. Viņš atgādināja, ka skolas gaitas var turpināt audzēkņi no 1. līdz 4.klasei tajās pašvaldībās, kur saslimstības rādītāji 14 dienu laikā uz 100 000 iedzīvotāju ir zem 200.

Tāpat Kariņš atzīmēja, ka valdība kopā ar nozari ir izstrādājusi veidu, kā varētu padarīt pieejamus frizieru un pāris citu speciālistu pakalpojumus. Viņš norādīja, ka reizē salonā varētu atrasties viens klients, lai maksimāli samazinātu risku, nosakot striktus kvadratūras ierobežojumus.

Premjers vērsa uzmanību uz to, ka vakar valdības sēdē tika uzklausīts ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (Par cilvēcīgu Latviju; KPV LV) piedāvājums samērā plaši "pavērt vaļā" tirdzniecības nozari. Tāpat tika uzklausīti eksperti, epidemiologi un slimnīcu pārstāvji, kuri uzsvēruši, ka saslimstība joprojām ir augsta un ka valstī izplatās Lielbritānijas Covid-19 paveids.

"Prognozējams, ka četru līdz sešu nedēļu laikā šis paveids būs dominējošais. Tāpēc atvērts ir jautājums, vai šādos apstākļos nevajadzētu mazliet lēnāk un uzmanīgāk virzīties uz veikalu "pavēršanu". Vakardienas valdības sēdē vairākums ministru, manuprāt, negribēja īsti ieklausīties epidemiologu brīdinājumos un analīzē, bet gala lēmums tiks pieņemts rītdien pēc diskusijām, kādā veidā un tempā varētu iet vai neiet šajā virzienā," pauda Kariņš.

Valdībai būtu jāieklausās ekspertu ieteikumos un jāseko tiem, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) žurnālistiem uzsvēra Valsts prezidents Egils Levits.

Viņš akcentēja, ka eksperti spēj izvērtēt un analizēt ierobežojumu mīkstinājumus gan no medicīnas, gan no veselības, gan no epidemioloģiskā viedokļa, tāpēc valdībai būtu jāseko viņu rekomendācijām.

"Ja epidemiologi saka, ka tagad ir pienācis laiks mazināt ierobežojumus un atvērt veikalus vai padarīt pieejamus citus pakalpojumus, tas būtu jādara. Bet, ja viņi saka, ka šis nav īstais brīdis, tad, manuprāt, saprāts prasītu sekot šiem ieteikumiem," sacīja valsts pirmā persona.

Runājot par iespēju saukt pie atbildības ministrus, ja, mīkstinot ierobežojumus, palielināsies saslimstība ar Covid-19, Valsts prezidents akcentēja, ka ministri vienmēr ir atbildīgi par savu rīcību, bet pašreizējā situācijā tiek konstatēta pretruna starp ekspertu ieteikumiem un kāda ministra politisko nostāju.

"Es nerunāju par katru ministru atsevišķi, bet, ja kāda politiska nostāja šajā svarīgajā jautājumā ir pretrunā ar ekspertu ieteikumiem, protams, ir jāuzņemas pilna atbildība. Tas pieder pie mūsu parlamentārās demokrātijas, un Ministru prezidentam ir tiesības šādu atbildību prasīt," teica Levits.

Jautāts, kas būtu jāsauc pie atbildības, ja saslimstības rādītāji palielināsies, neieviešot ierobežojumu mazināšanu, prezidents norādīja, ka tādā gadījumā ir jāskatās, ko vēl var darīt.

"Valdībai šādā situācijā būtu jādara viss iespējamais, lai mazinātu saslimstību. Valdība nevar likvidēt jauno koronavīrusu no pirmdienas, bet var rīkoties, lai saslimstību mazinātu. Domāju, ka to tā redz arī Ministru prezidents un visa valdība kopumā," akcentēja Valsts prezidents.

Atbildot uz jautājumu, vai Ministru prezidents plāno pieprasīt atsevišķu ministru demisiju, ja rītdienas valdības sēdē tiks lemts par ierobežojumu mazināšanu, Kariņš norādīja, ka otrdienās notiek idejiskas diskusijas par iespējamiem ierobežojumiem vai to mīkstināšanu, bet diena, kad pieņem lēmumus, ir ceturtdiena.

"Rīt mēs par šo vēl diskutēsim. Tā kā es nezinu, kā šī diskusija veidosies, būtu pāragri runāt. Tagad ar atklātām valdības sēdēm sabiedrība un žurnālisti nepastarpināti var redzēt, kā šis process notiek. Tas ir liels izaicinājums mums visiem. Tas ir liels izaicinājums arī ministriem - atcerēties, kas ir tās dažādās atbildības, kas vienlaikus gulstas uz katra pleciem," norādīja premjers.

Paužot savu nostāju par iespējamo ierobežojumu mīkstināšanu, Kariņš norādīja, ka, viņaprāt, ir jāieklausās ekspertu teiktajā un jāapsver iespēja virzīties uz daudz lielāku pakāpeniskumu un nemēģināt darīt pārāk daudz pārāk agri, kad nav iespējams prognozēt lēmuma sekas.

Tāpat viņš pavēstīja - ja no pirmdienas ir plānots atļaut frizieriem legāli sniegt savus pakalpojumus un vēl paplašināt veikalu darbību, mainoties saslimstības rādītājiem, nebūtu skaidrs, kura lēmuma ietekmē tas notiek.

"Domāju, ka Ministru kabinetam vēlreiz ir jāsanāk kopā un jāuzdod jautājumi ekspertiem, lai saprastu, kas šobrīd būtu tā ieteicamā darbība. Iespējams, tas ieteicamākais būtu nogaidīt ar šādu lēmumu. Arī tāda ir iespēja. Bet diskusija mums vēl ir priekšā un pirms lēmuma pieņemšanas ir pāragri spriest," žurnālistiem sacīja Ministru prezidents.

Jau vēstīts, ka Ministru kabinets otrdien konceptuāli atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu atļaut strādāt tirdzniecības vietām ar platību līdz 300 kvadrātmetriem, bet gala lēmums tiks pieņemts valdības sēdē ceturtdien, 25.februārī.

Plānots, ka tirdzniecības vietās ar individuālu ieeju līdz 300 kvadrātmetriem visas preču grupas varētu tirgot no pirmdienas, 1.marta. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (Par cilvēcīgu Latviju; KPV LV) preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja, ka datums, no kura mazie veikali varēs atsākt darbu, tiks noteikts pēc diskusijām valdības sēdē ceturtdien.

Lai arī Veselības ministrija iebilst pret ierobežojumu mīkstināšanu tirdzniecības nozarē, tomēr virkne ministru EM priekšlikumam pauda atbalstu. Ņemot to vērā veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) atzina, ka valdībā atbalstītais risinājums ir mazāk riskantākais no pārējiem EM piedāvātajiem variantiem tirdzniecības nozares atvēršanai.

EM valdībai otrdien piedāvāja lemt par kādu no pieciem variantiem tirdzniecības pilnīgai atjaunošanai ārkārtējās situācijas laikā, tostarp atcelt preču tirdzniecības ierobežojumus pavisam vai turpināt ierobežojumus tikai brīvdienās.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!