Valdības partiju strīdi: Kariņš apgalvo, ka visi koalīcijas frakciju deputāti gatavi turpināt darbu

© Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Valdības koalīciju veidojošo visu piecu frakciju deputāti ir gatavi turpināt darbu kopā, šodien pēc koalīcijas sanāksmes paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Pagājušajā nedēļā koalīcijā atkal saasinājās attiecības, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) paziņojot, ka to neapmierina "KPV LV" pārstāvošās labklājības ministres Ramonas Petravičas darbs, gādājot par Covid-19 izplatības ierobežošanu sociālās aprūpes iestādēs, savukārt "KPV LV" frakcija uz to atbildēja, ka JKP vajadzētu rūpīgāk pavērtēt pašas ministru darbu, bet partiju attiecības nepieciešams pārrunāt koalīcijas sanāksmē, kas šodien arī notika.

Turklāt paralēli šaubas par Petravičas darbu izskanēja arī no "KPV LV" jaunās valdes, kas turklāt paziņoja par atkāpšanos no koalīcijas līguma, kam gan nepiekrita "KPV LV" vēl palikušie Saeimas deputāti.

Kariņš pēc partiju tikšanās sacīja, ka esošais Ministru kabinets veidots ar piecu partiju frakciju deputātiem. "Saprotu, ka visu frakciju deputāti ir gatavi turpināt darbu kopā. Es kā valdības vadītājs saprotu, ka ir daudz darāmā, un koalīcija atkal un atkal pierāda, ka, saliekot spēkus kopā, varam ļoti daudz kopā panākt," izteicās politiķis.

Atzīstot koalīcijas veidošanu no Saeimā ievēlētiem deputātiem, kā arī nepieciešamību strādāt ar Covid-19 izplatības samazināšanu, partijas "KPV LV" vietu valdībā partneri pašlaik neplānojot pārskatīt.

Premjers atzina, ka, iespējams, ir grūti saprast, kas notiek partijas "KPV LV" iekšienē, kur ir "viena valde, otra valde", bet jebkura valdība balstās uz konkrētu deputātu balsīm, kas ievēlēti Saeimā, turklāt frakcijas deputāti no "KPV LV" izsaka gatavību turpināt atbalstīt šo koalīciju.

"KPV LV" Saeimas frakcija ir gatava turpināt darbu valdībā jeb koalīcijā, pēc koalīcijas sanāksmes norādīja labklājības ministre, Saeimas deputāte Petraviča. Politiķe jau agrāk dienā, vaicāta par "KPV LV" valdes aicinājumu apvērt deputātes mandāta nolikšanu, norādīja, ka Saeimas frakcija neatzīst "KPV LV" valdi un uzskata to par neleģitīmu.

Petraviča arī valdību veidojošo partiju sanāksmes norādīja, ka ir savākti ap 100 biedru paraksti, lai sasauktu jaunu partijas biedru sapulci. Biedru parakstu skaits jaunas sapulces organizēšanai esot lielāks, nekā biedru skaits, kuri ir ievēlējuši "KPV LV" valdi, kuru frakcija neatzīst, uzsvēra politiķe.

"Attīstībai/Par!" (AP) līdzpriekšsēdētājs, veselības ministrs Daniels Pavļuts pateicās Petravičai par sniegto informāciju, ka šajā krīzes situācijā, kad ir tik smagi jācīnās par sabiedrības veselību, koalīcijas stabilitāte nav apdraudēta. Laikā, kad ir būtiska valdības veiktspēja, jāatrod veids, kā potenciālos koalīcijas nestabilitātes iemeslus atlikt otrajā plānā, uzsvēra politiķis.

Atbildot uz jautājumu par koalīcijas partneru savstarpējām attiecībām, Pavļuts uzsvēra, ka AP koalīcijas partneriem nekādas pretenzijas neizvirza un strādā pie Covid-19 krīzes risinājumiem partiju apvienības ministru atbildības jomās. Politiķis pauda, ka AP iestājas par to, lai valdība paliek stabila, izdara labāko iespējamo un runā vienotā balsī un vieš sabiedrībā pārliecību par to, ka šajā krīzes situācijā spējam "noturēt kursu taisni". Pārējo partiju vērtējumu citiem politiķis nekomentēja.

Petraviča pauda, ka agrāk koalīcijā ir bijuši dažādi saasinājumi, kurus vienmēr ir izdevies nogludināt. Ja rodas kādi jautājumi, tad tie ir jārisina tikai valdību veidojošo partiju sadarbības sanāksmē, izsakot savu neapmierinātību vai pieprasot situācijas skaidrojumu, uzsvēra "KPV LV" politiķe. Viņa norādīja, ka nav nepieciešams publiski "mazgāt netīro veļu" un pauda cerību, ka koalīcijai izdosies sastrādāties tāpat kā līdz šim.

Tieslietu ministrs, JKP līderis Jānis Bordāns pauda, ka politikā ar dažādām partijām un apvienībām "tā mēdz notikt". "Bijām liecinieki, ka partiju apvienība "Attīstībai/Par!" sadalījās Rīgas domē dažus mēnešus pēc uzvaras vēlēšanā. "KPV LV" dažus mēnešus pēc Saeimas darba arī sadalījās. Patlaban man nav skaidrības, kas notiek ar "KPV LV". Taču juridiski partija ir koalīcijas sastāvā, tai ir ministri, kurus nav atsaukusi partija vai frakcija," teica ministrs.

"JKP arī turpmāk distancēsies no nekompetences un mudinās visus kolēģus jo īpaši domāt par lietām, kas ir pašas aktuālākās - cilvēku dzīvības un pandēmijas uzveikšana. Esam gatavi atbildēt arī par JKP ministru un deputātu darbību. Te nav jautājuma par koalīcijas reitingiem, jo svarīgākais ir pildīt savu darbu. Notikumi ap vakcinācijas plānu un veselības ministri skaidri parāda, ka tikai šādā bezkompromisa darba rezultātā tiekam pie labākiem ministriem un labāka darba kopumā," paziņoja Bordāns.

Deputāts Ritvars Jansons (NA) atgādināja, ka uz koalīcijas līguma ir arī to Saeimas deputātu paraksti, kas ir "KPV LV" frakcijā. "Šajā grūtajā periodā, kad jāvienojas par vienotu politiku smagu izaicinājumu priekša, mēs, protams, strādāsim ar šo partneri," apliecināja Jansons. Viņš arī pauda prieku, ka koalīcija var strādāt kopā, lai izrunātu "tādas pamatīgas lietas kā vakcinācijas plāns, rūpes par sociālo iestāžu darbinieku un iemītnieku veselību".

Kā ziņots, "KPV LV" valde nedēļas nogalē paziņoja, ka savas biedres Petravičas atkāpšanos no amata nerosinās, taču aicina politiķi izvērtēt iespēju atstāt deputātes amatu, lai krīzes laikā pilnvērtīgāk pievērstos Labklājības ministrijas (LM) vadīšanai.

"KPV LV" valdes loceklis Artūrs Vējš aģentūrai LETA pastāstīja, ka valde uzklausījusi ministri par Covid-19 izplatības mazināšanu sociālās aprūpes iestādēs. "LM šajā jautājumā ir darījusi cik iespējams, lai gan pastāv kādas nianses, kas kavējas dēļ citām ministrijām un valdības kopējā lēmuma. Varbūt ministrijai arī kādos aspektos vajadzēja vairāk uzmanības pievērst. Tas ir tas, ko dzirdējām no ministres," uzsvēra Vējš.

Ņemot vērā, ka Petraviča ieņem deputātes amatu, valdes locekļi aicinājuši ministri izdarīt izvēli un koncentrēties uz darbu ministrijā. "Aicinājām ministri apsvērt vai gadījumā nav nepieciešams visus spēkus veltīt ministrijā šajā valstij grūtajā laikā. Tas ir viņas ziņā vai pievērsties deputāta vai ministra darbam. Šos divu pienākumu pildīšana paņem ļoti daudz spēka un darba ir daudz gan parlamentā, gan ministrijā," uzsvēra Vējš.

Svarīgākais