Merkele nosoda Navaļnija patvaļīgo aizturēšanu

© AFP/SCANPIX/LETA

Vācijas kanclere Angela Merkele pirmdien nosodīja Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija patvaļīgo aizturēšanu Maskavā un pieprasīja viņu nekavējoties atbrīvot.

"Kanclere nosoda Navaļnija patvaļīgo aizturēšanu, ar ko tiek pārkāpti likuma varas principi," žurnālistiem sacīja Merkeles preses sekretārs Štefens Zeiberts, piebilstot, ka Vācija pieprasa Krievijai "nekavējoties atbrīvot Navaļniju".

Navaļnijs tika aizturēts svētdien Maskavas Šeremetjevas lidostā nepilnu stundu pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok". Pirmdien Maskavas Himku tiesa Navaļniju apcietināja uz 30 dienām līdz 15.februārim

Viņa aizturēšana izsaukusi plašu nosodījumu Rietumos.

Arī ANO augstās cilvēktiesību komisāres Mičelas Bačeletas birojs pirmdien aicināja nekavējoties atbrīvot Navaļniju un atkārtoti pauda prasību objektīvi izmeklēt opozicionāra saindēšanu ar "Novičok".

"Gadījumu skaits, kad pēdējo divu desmitgažu laikā pašā Krievijā vai ārzemēs notikušas tā brīža vai bijušo Krievijas pilsoņu saindēšanas vai cita veida tīšas slepkavības, ir nopietni satraucošs," norādīja Bačeleta.

Navaļnijam pērnā gada 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.

22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Kremlis noliedzis, ka būtu saistīts ar Navaļnija saindēšanu, un Krievijas izmeklētāji paziņojuši, ka nav pamata izmeklēšanas sākšanai.

Politika

Par to, kāpēc šī valdība ir iestigusi un kāpēc premjerei Siliņai ir nesekmīgs vērtējums, par to, kāpēc ministri valdības sēžu laikā “sēž” telefonos un kāpēc Briškens ir ideāls ministrs – un vēl par daudz ko citu intervijā ar politologu Filipu Rajevski.

Svarīgākais