Gaidāmā nodokļu reforma būtiski pasliktinās autoratlīdzību saņēmēju materiālo stāvokli, šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā norādīja vairāki opozīcijas deputāti.
Šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija sāka skatīt priekšlikumus grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli".
Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis interesējās, kā gaidāmā reforma ietekmēs autoratlīdzību saņēmējus, īpašu vērību pievēršot tam, vai summa, ko iedzīvotāji, kas strādā šajā nodokļu režīmā, saņems "uz rokas".
Finanšu ministrijas (FM) pārstāve Astra Kaļāne, skaidrojot gaidāmās izmaiņas uz 100 eiro lielu autoratlīdzību, netieši atzina, ka neto ienākums, pieaugot sociālajām iemaksām, samazināsies. "Ja pēc esošās sistēmas iedzīvotājs saņems uz rokas 90 eiro, tad otrā gadījumā - 75 eiro," pauda Kaļāne.
Dombrovskis uzsvēra, ka piedāvātais regulējums nostādīs autoratlīdzību saņēmējus materiāli ievērojami sliktākā stāvoklī, savukārt solīto sociālo apdrošināšanu viņi saņems vien tad, kad iestāsies šāds gadījums. Politiķa ieskatā būtu nepieciešams domāt arī par saprātīgāku pārejas periodu.
Kaļāne skaidroja, ka konkrētās režīma izmaiņas stāsies spēkā ar nākamā gada 1.jūliju. "Mēs nerunājam par būtisku pasliktināšanos. Mēs runājam par to, ka konkrētam nodokļu maksātājiem nodokļu režīmu pielīdzinām citiem nodokļu maksātājiem. Konkrētā režīmā strādājošie ilgstoši bija labākā stāvoklī, tagad vienkārši vienādo," pauda FM pārstāve.
"FM skatījumā tautsaimniecībā ir tikai darba devēji un darba ņēmēji," secināja Dombrovskis. Viņš aprēķināja, ka, balstoties uz FM prognozēm par papildu nodokļu ieņēmumiem pēc jaunās kārtības ieviešanas, vidēji vienam autoratlīdzības saņēmējam šādas izmaiņas atņems aptuveni 900 eiro gadā. Viņš uzsvēra, ka Covid-19 dēļ ekonomika piedzīvo recesiju, savukārt FM piedāvā vairāk nekā 200 000 cilvēku, kas strādā šajā nodokļu režīmā, būtiski pacelt nodokli.
"Vai, jūsuprāt, tas ir pareizi? Es nevaru piekrist apgalvojumam, ka tas ir cilvēkiem labvēlīgi. Ja tas būtu viņiem labvēlīgi, viņi iestātos tajās darba devēju attiecībās, jo tāda iespēja vienmēr ir bijusi. Ja tas nav izmantot, viņi to nekad nav uzskatījuši par sev labvēlīgu," pauda politiķis.
Deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) prognozēja, ka gaidāmo izmaiņu efekts būs "graujoši slikts", jo autoratlīdzību saņēmējiem paliks mazāk naudas, pieļaujot, ka arī autordarbu pasūtītāji būs spiesti vēl papildu nodokļu maksājumus likt uz autoru rēķina.
Vienlaikus viņa akcentēja, ka neredz vidējā termiņa budžetā finansējuma pieaugumu, lai varētu maksāt lielākus nodokļus, sociālās iemaksas par autorpasūtījumiem "kaut vai no valsts puses".
"Situācijā, kad valstī ir krīze, ilgstoša situācija, kad kultūras nozarei jau tā nav darba un, iespējams, atkopšanās būs grūta, brīdis nepavisam nav piemērotākais, lai palielinātu nodokļu slogu," sacīja politiķe.