Barbadosa gatava atteikties no Elizabetes II kā oficiālās valsts galvas

 
©A Wire/PA Images/Scanpix

Karību reģiona salu valsts Barbadosa paziņojusi, ka nākamgad gatavojas pārtapt par republiku, atsakoties no Elizabetes II kā oficiālās valsts galvas.

Premjerministre Mija Motlija pavēstīja, ka saskaņā ar viņas ieceri Barbadosa, kas neatkarību no Lielbritānijas ieguva 1966.gadā, nākamajā gadā kļūs par republiku.

"Pienācis laiks pilnībā atstāt pagātnē mūsu koloniālo mantojumu. Barbadosieši vēlas barbadosiešu valsts galvu," uzsvērts Motlijas uzrunā, ko, atklājot parlamenta sesiju, nolasīja Barbadosas ģenerālgubernatore Sandra Meisona.

Viņa atgādinājusi Barbadosas pirmā premjerministra Erola Barova brīdinājumu "neaizkavēties koloniālismā".

Premjere uzsvērusi, ka Barbadosas pārveidošana par republiku būs "beidzamais apliecinājums pārliecībai par to, kas mēs esam un ko spējam sasniegt".

"Tādējādi Barbadosa spers nākamo loģisko soli pretī pilnīgai suverenitātei un, atzīmējot mūsu neatkarības 55.gadadienu, kļūs par republiku," norādījusi Motlija.

Vairums Britu sadraudzības valstu Karību reģionā pēc neatkarības iegūšanas saglabāja formālās saites ar britu monarhiju, taču gan Trinidāda un Tobāgo, gan Gajāna jau kļuvušas par republikām.

Pagājušajā nedēļā arī Jamaikas premjerministrs Endrū Holness apsolīja šajā jautājumā sarīkot referendumu.

Lielbritānijas valdība ir atvainojusies Karību reģiona tautām par britu koloniālisma pagātni un par verdzības uzturēšanu salās, taču noraidījusi jebkādas sarunas par reparācijām.