Atklāj, cik izmaksās attālināto Saeimas sēžu organizēšana

© Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Attālināto Saeimas sēžu norises ieviešana un uzturēšana pusgadu izmaksās 59 230 eiro.

Kā aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā, par piemērotāko un kritērijiem atbilstošāko e-Saeimas tehnoloģiskā risinājumu atzīts uzņēmuma "I SIA" piedāvājums, kura ieviešanas izmaksas plānotas 34 122 eiro, bet uzturēšanas izmaksas sešos mēnešos - 25 108 eiro.

Saeimas attālinātas sēdes norises nodrošināšanas risinājuma jeb e-Saeimas izstrādātājs izvēlēts pēc plaša pretendentu loka piedāvājumu izpētes, norāda parlamentā. Projektu paredzēts ieviest, lai nodrošinātu parlamenta darba nepārtrauktību valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā un sniegtu iespēju Saeimas sēdes noturēt attālināti, deputātiem uzturoties ārpus parlamenta telpām,

Parlamenta darbam un specifiskajām procedūrām īpaši pielāgotu tehnoloģisko risinājumu izstrādās uzņēmums "I SIA", kas tirgū plašāk pazīstams kā "Possible Security". Šis piedāvājums atlases procesā no 12 pretendentiem izvēlēts kā prasībām un kritērijiem atbilstošākais.

Parlamenta Preses dienestā norāda, ka jauno risinājumu paredzēts piegādāt septiņu darba dienu laikā pēc līguma noslēgšanas un ka tas nodrošinās deputātiem ērti lietojamu e-rīku ar balsošanas, kā arī videokonferences iespēju. Deputātu "darba vieta" - saskarne - būs intuitīva, simulējot esošās deputātu darba vietas Saeimas Sēžu zālē, un deputāti parlamenta sēdei varēs pieslēgties no jebkura datora ar interneta pieslēgumu, izmantojot drošu autentifikācijas līdzekli.

Lai gan attiecībā uz Saeimas attālinātas sēdes nodrošināšanai nepieciešamajām iegādēm nav jāpiemēro Publisko iepirkumu likumā noteiktās prasības, sniegt savu piedāvājumu e-Saeimas izstrādei tika aicināts plašs pretendentu loks. Procesā uzrunāti gan vadošie informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares uzņēmumi, gan nozares asociācijas - Latvijas Informācijas un komunikāciju tehnoloģiju asociācija, Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris un Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija "Startin.lv".

"Ņemot vērā Satversmē un Saeimas kārtības rullī noteiktos principus, kā arī apzinoties, ka īsā laika periodā nav iespējams izstrādāt pilnvērtīgu risinājumu, kas nodrošinātu visu paredzēto Saeimas sēdes procedūru realizāciju attālinātā režīmā, tika izstrādāta tehniskā specifikācija, kurā tika noteiktas divas obligātas pamatprasības attālinātas Saeimas sēdes norises nodrošināšanai," skaidro parlamentā.

Pirmkārt, jaunajam risinājumam jānodrošina attālināta videodiskusijas iespēja ar diskusiju pārvaldības rīku vismaz 130 dalībniekiem. Otrkārt, jānodrošina iespēja balsot par Saeimas sēdē izskatāmajiem jautājumiem, paredzot autentifikāciju ar drošu e-rīku.

"Lai izpētes procesā nodrošinātu atklātību, brīvu konkurenci, kā arī vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi, pretendentus vērtēja īpaši izveidota komisija, kurā bija pārstāvēti Saeimas Administrācijas speciālisti, kuri ikdienā nodrošina Saeimas sēdes norisi, kā arī ekspertu statusā Saeimas Prezidija locekļi, Saeimas Juridiskā biroja un Satversmes aizsardzības biroja pārstāvji," skaidro parlamentā.

Izvērtējot piedāvājumus, ņemti vērā šādi kritēriji: izstrādes un piegādes ātrums, drošība, izmaksas un lietojamības atbilstība Saeimas vajadzībām.

E-Saeimas nodrošināšanai piedāvātie risinājumi bijuši atšķirīgi, to izmaksām esot amplitūdā no 32 428 līdz 163 541 eiro, skaitot gan risinājuma ieviešanas, gan uzturēšanas izmaksas sešiem mēnešiem.

Ja ārkārtējās situācijas vajadzībām izstrādātais E-Saeimas tehnoloģiskais risinājums pierādīs sevi un ļaus kvalitatīvi nodrošināt parlamenta darbu, pastāv iespēja to, attiecīgi pilnveidojot, izmantot Saeimas sēžu norisei ikdienas režīmā, deputātiem strādājot arī uz vietas Saeimā, informēja parlamenta Preses dienests

Kā ziņots, jautājums par Saeimas sanākšanas attālināti nodrošināšanu aktualizējies pēc tam, kad Covid-19 izplatības laikā Saeima ir saskārusies ar atsevišķiem apgrūtinājumiem attiecībā uz tās sanākšanu klātienē.

"Firmas.lv" publicētā informācija liecina, ka "I SIA" pilnībā pieder IT drošības ekspertam Kirilam Solovjovam. Uzņēmums dibināts 2019.gada septembrī, savukārt 2020.gada 20.aprīlī kā uzņēmuma pamatkapitāls reģistrēti 4000 eiro.

Uzņēmumam pērn tā darbības nepilnos četros mēnešos nav reģistrēti iedzīvotāju ienākuma nodokļa vai valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu maksājumi, tāpat "I SIA" nav nodokļu parādu.

Politika

Nīderlandes bankas iesaka klientiem glabāt skaidru naudu mājās pieaugošo ģeopolitisko draudu dēļ, paziņojis Nīderlandes Banku asociācijas (NVB) pārstāvis. Šādus padomus bankas sniedz pirmo reizi, toties apdrošināšanas kompānijas brīdina par zādzību riskiem, kas ar to saistīti, vēsta “Algemeen Dagblad”.