Koalīcija neatbalsta "politisko izrēķināšanos" ar Kaimiņu

 
©Ģirts Ozoliņš/F64 Photo Agency

Koalīcijas vairākums neatbalsta politiskas sekas saistībā ar Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa rīcību, iespējams, maldinot par paša inficēšanās ar Covid-19 iespējamajiem apstākļiem, izriet no politiķu teiktā pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes noslēgšanās.

Koalīcijas politiķi tika lūgti komentēt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes aicinājumu lemt par Kaimiņa atstādināšanu no Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadības un liegt viņam piedalīties koalīcijas partiju sadarbības sanāksmēs.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) norādīja, ka arī šādos apstākļos opozīcija dara savu darbu, "bet man jādara savs". Premjers skaidroja, ka viņa uzdevums ir valdības un koalīcijas vadīšana. "Valdībai ir svarīgs pašlaik esošais plašais Saeimas atbalsts, kas ir nepieciešams krīzes pārvarēšanas pasākumu ieviešanai. Kādas citas runas būtu nevietā", norādīja Kariņš, piebilstot, ka ar laiku "viss nostāsies savās vietās".

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) lūdza Kaimiņu neaiztikt un pat nemēģināt to darīt. Viņš arī aicināja koalīciju neizlikties, ka Jaunā konservatīvā partija (JKP) būtu partija, ar ko nevar sastrādāties. Politiķis arī akcentēja, ka aizvadītais gads ir parādījis, ka ir iespējams strādāt bez dažādu lobistu ietekmes, kā arī akcentēja, ka JKP panāca ZZS neuzņemšanu koalīcijā.

Centieni Kaimiņu noņemt no komisijas vadības ir dažādu ietekmes grupējumu mēģinājumi samazināt valdības līdz šim un nākotnē paveicamo, tā pauda Bordāns.

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzsvēra, ka VL-TB/LNNK nevēlas izvēlēties starp dažādiem koalīcijas partneriem. Politiķis norādīja, ka ikviena koalīcijas frakcija un koalīcijā ietilpstošie pie frakcijām nepiederoši deputāti ir vienlīdzīgi partneri. Ja mēs sāksim izvēlēties, kurš ir mazāk vienlīdzīgs, "koalīcijas kuģī parādīsies sūces", skaidroja Dzintars. Viņš norādīja, ka krīzes apstākļos atstāt valsti bez valdības būtu "ļoti ļauns lēmums Latvijai".

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) pauda, ka tiesībsargājošajām iestādēm būtu jāizvērtē, vai Kaimiņš apzināti nāca slims uz Saeimas sēdēm un vai ir bijis Šveicē "kopā ar [Rūdolfu] Meroni". Vienlaikus politiķe norādīja, ka jābūt vienlīdzīgai pieejai, visiem pie frakcijām nepiederošiem deputātiem nodrošinot iespēju nākt uz koalīcijas sadarbības sanāksmēm.

Lai gan Valsts policija vēl tikai vērtē, vai deputāts Kaimiņš ievērojis valstī noteiktās ārkārtējās situācijas ierobežojumus un aizliegumus, ZZS valde paziņojusi, ka Kaimiņa rīcība, "neievērojot valstī noteiktās vadlīnijas Covid-19 izplatības mazināšanai, nav savienojamas ar Saeimas komisijas vadītāja pienākumu pildīšanu un rada draudus nacionālajai drošībai".

Kā aģentūru LETA informēja ZZS preses sekretāre Dace Kārkliņa, ZZS valde, izvērtējot publiski Kaimiņa pausto par apstākļiem, kādos Kaimiņš esot inficējies ar koronovīrusu un veselības ministres Ilzes Viņkeles (AP) apgalvojumus, ka Kaimiņš nav ievērojis nepieciešamo pašizolāciju, uzskata, ka Saeimas deputāts ir pārkāpis ne tikai valstī noteiktos ierobežojumus un infektologu ieteiktās vadlīnijas, bet arī radījis būtisku apdraudējumu apkārtējiem.

Opozīcijas pārstāvji pauž, ka Kaimiņš ar savu rīcību ir ietekmējis Saeimas kolēģu darbu un radījis papildus slogu veselības aprūpes sistēmai, pārbaudot Saeimas deputātu un darbinieku veselību.

ZZS valde vērsusies pie Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (VL-TB/LNNK), aicinot sasaukt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdi, lai tā lemtu, vai Kaimiņš var turpināt tās vadītāja pienākumus. Tāpat ZZS valde aicina Ministru prezidentu turpmāk nepieļaut Kaimiņa dalību koalīcijas sadarbības padomes sēdēs, kurās tiek izlemti valstij nozīmīgi jautājumi.

Jau ziņots, ka Saeimas deputāta Kaimiņa saslimšanas ar Covid-19 dēļ Slimību profilakses un kontroles cents (SPKC) izmeklēs visus parlamentāriešus un citus parlamenta darbiniekus. Tāpat cilvēkiem, kuri ir kontaktējušies ar Kaimiņu, turpmākās 14 dienas ir jāpavada pašizolācijā, sekojot līdzi savam veselības stāvoklim un nepieciešamības gadījumā vēršoties pēc mediķu palīdzības.

Ņemot vērā, ka Kaimiņš kontaktējies arī ar valdības pārstāvjiem un piedalījies koalīcijas partiju Sadarbības padomes sēdēs, pašizolēties nepieciešams arī valdības locekļiem, tostarp Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV).

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) šorīt LTV "Rīta panorāmā" atkārtoti uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi, lai infekcijas pārnese nekļūst nekontrolējama un lai medicīnas darbinieki joprojām spēj izsekot inficēšanās avotiem, tāpēc nepatīkams esot Saeimas deputāta Kaimiņa gadījums, kurš maldinot par paša inficēšanās ar Covid-19 iespējamajiem apstākļiem. "Man šķiet nepieņemami, ka augsta amatpersona, kas lemj par ierobežojumiem sabiedrībai, pati tos pārkāpj," Kaimiņa rīcību komentēja ministre.

Tikmēr to, vai Kaimiņš ievērojis valstī noteiktās ārkārtējās situācijas ierobežojumus un aizliegumus, vērtēs Valsts policija, kur saistībā ar šo gadījumu sākta administratīvā lietvedība.