Pašlaik tiek piedzīvotas vēsturiskas pārmaiņas un veidojas cita veida Latvijas un Lielbritānijas institucionālās attiecības, taču arī tajās allaž tiks saglabāta cieša partnerība, savā uzrunā medijiem sacīja Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Kīts Šenons.
Savā uzrunā vēstnieks apliecināja, ka Latvija un Lielbritānija paliks tuvi partneri. "Mūsu valstis un cilvēki saglabās ciešas attiecības, kas balstās mūsu valstu kopīgā vēsturē," sacīja vēstnieks un piebilda, ka abas valstis bija sabiedrotie pirms simts gadiem un ir tādas arī mūsdienās.
"Mūsu attiecības ir dziļākas par kopīgu dalību Eiropas Savienībā (ES)," norādīja vēstnieks, piebilstot, ka abām valstīm ir līdzīgas vērtības, principi un pasaules skatījums. Tāpat Šenons atzīmēja, ka gan Latvijai, gan Lielbritānijai ir kopīga apņemšanās veicināt mieru, demokrātiju un likuma varu.
Vēstnieks arī norādīja, ka pārejas periodā laikā līdz šī gada 31.decembrim abu valstu iedzīvotājus un uzņēmējus būtiskas pārmaiņas neskars, proti, turpinās darboties ES normatīvie regulējumi.
"Latvijas pilsoņi Lielbritānijā ir mūsu draugi, mūsu ģimene un mūsu kaimiņi, un mēs vēlamies, lai viņi paliek," uzsvēra Šenons. Viņš aicināja Latvijas pilsoņus Lielbritānijā pieteikties ES pastāvīgā un pirms-pastāvīgā iedzīvotāja statusam, lai arī turpmāk nodrošinātu savu tiesību aizstāvību. Šiem statusiem var pieteikties līdz 2021.gada 30.jūnijam.
Kā ziņots, pēc breksita līdz pat 2020.gada 31.decembrim būs spēkā pārejas periods un izmaiņas nebūs arī muitas jomā ne privātpersonām, kuras ceļo no Apvienotās Karalistes uz Latviju vai kuras saņem sūtījumus no Apvienotās Karalistes, ne uzņēmumiem, kuriem ir tirdzniecības partneri Apvienotajā Karalistē, aģentūru LETA informēja Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Apvienotā Karaliste piektdien plkst.23 pēc Griničas laika izstājas no Eiropas Savienības (ES). Breksitam sekos pārejas posms, kas ilgs līdz 31.decembrim. Šai periodā uz Apvienoto Karalisti joprojām attieksies ES tiesību normas un abām pusēm būs jāpanāk vienošanās par jaunu tirdzniecības līgumu.