Merkele piektdien tiekas ar Erdoganu

 
©AFP/Scanpix/LETA

Vācijas kanclere Angela Merkele piektdien Stambulā tiksies ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoanu.

Abu valstu līderi pēdējo nedēļu laikā spēlējuši nozīmīgu lomu centienos atrisināt konfliktu, kas pārņēmis Lībiju.

Sagaidāms, ka arī piektdien Merkele un Erdoans pievērsīsies Lībijai, kā arī situācijai Sīrijā un Irākā un pieaugošajai spriedzei attiecībās ar Irānu.

Pēc abu līderu sarunām paredzēta kopīga preses konference.

Pēdējā laikā Berlīnes un Ankaras attiecības bijušas visai saspīlētas, pateicoties gan Vācijas pilsoņu aizturēšanai Turcijā, gan pieaugošajam Erdoana režīma autoritārismam, kas īpaši izpaudies pēc neveiksmīgā 2016.gada apvērsuma mēģinājuma.

"Turcija joprojām atrodas cilvēktiesību krīzē, un konkrētu soļu speršanai, lai izbeigtu [Erdoana režīma pretinieku] vajāšanas, jābūt Angelas Merkeles un Turcijas prezidenta sarunu centrā," aģentūrai DPA norādījis cilvēktiesību aizstāvju organizācijas "Amnesty International" Turcijas eksperts Endrū Gārdners.

Ankara draudējusi arī "atvērt vārtus" miljoniem nelegālo imigrantu, kas vēlas iekļūt Eiropas Savienībā (ES), apsūdzot bloku par nepietiekamu finansiālo atbalstu Turcijā esošo sīriešu bēgļu uzturēšanai.

Paredzēts, ka Merkele savas vizītes laikā kopīgi ar Erdoanu Stambulā atklās arī Turcijas-Vācijas Universitātes pilsētiņu.

Merkelei paredzēta tikšanās arī ar uzņēmēju pārstāvjiem, ko organizē Vācijas-Turcijas Tirdzniecības kamera, un ar pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem.

Viņu vidū ir ietekmīgais advokāts Veisels Oks, kas pārstāv daudzus cilvēktiesību aktīvistus, un laikraksta "Die Welt" žurnālists Denizs Jidžels, Turcijas un Vācijas dubultpilsonis, kura ieslodzīšana 2017.gadā izsauca nopietnu krīzi Berlīnes un Ankaras attiecībās.