ASV Senāts sāk spriest par Trampa atlaišanu

 
©AFP/SCANPIX/LETA

Pēc gandrīz 13 stundas ilgušām debatēm ASV Senāts apstiprinājis kārtību, kādā risināsies prezidenta Donalda Trampa impīčmenta process. Republikāņiem, kuriem Senātā ir vairākums, izdevies nobloķēt visus demokrātu priekšlikumus, un nav lielu šaubu, ka prezidents tiks attaisnots un saglabās amatu. Pārliecību par šādu iznākumu demonstrējis arī pats D. Tramps, kas nav uzskatījis par nepieciešamu apmeklēt Senāta sēdi, tā vietā dodoties uz Pasaules ekonomikas forumu Šveices pilsētā Davosā.

Kongresa pārstāvju palāta, kurā vairākums ir demokrātiem, apsūdzējusi D. Trampu divos smagos noziegumos - sava amata izmantošanā, lai izrēķinātos ar politisko pretinieku, un Kongresa izmeklēšanas traucēšanā, atgādina Reuters. Apsūdzības saistītas ar pērnā gada vasaras notikumiem, kad D. Tramps telefona sarunā ar jaunievēlēto Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski ultimatīvā tonī pieprasījis uzsākt izmeklēšanu pret gāzes ieguves kompānijā Burisma strādājošo Hanteru Baidenu - kādreizējā ASV viceprezidenta un potenciālā demokrātu kandidāta uz Balto namu Džo Baidena dēlu. Demokrāti uzskata, ka, piedraudot atsaukt solīto militāro palīdzību Ukrainai, D. Tramps ir būtiski pārkāpis savas pilnvaras. Pats ASV prezidents gan uzskata, ka rīkojies likuma ietvaros un tikai norādījis uz to, ka Ukrainas varasiestādēm beidzot būtu jāuzsāk izmeklēšana korupcijas lietā, kurā aizdomās turamais ir ASV pilsonis - H. Baidens.

Pagājušā gada decembrī ASV Kongresa pārstāvju palāta, kurā vairākums ir demokrātiem, jau nobalsoja par impīčmenta izteikšanu prezidentam. Taču tas automātiski nenozīmē viņa atstādināšanu no amata - nākamā šī procesa fāze notiek Senātā, un 100 senatori faktiski pilda tiesas funkcijas. Lai prezidentu atceltu no amata, par to jānobalso vismaz divām trešdaļām senatoru, un šāds pavērsiens pašlaik šķiet neiespējams. AFP atgādina, ka republikāņiem Senātā ir drošs vairākums (53 balsis pret 47), un pirmā tiesas diena skaidri apliecinājusi, ka šīs partijas biedri negrasās pieļaut D. Trampa atcelšanu. Republikāņu vairākums noraidījis visus septiņus demokrātu iesniegtos labojumus atstādināšanas procedūrā, noraidot iespējas, ka jau tās sākumā uz Senātu tiks izsaukti būtiski liecinieki, kuri savulaik Baltajā namā strādājuši kopā ar D. Trampu - padomnieks nacionālās drošības jautājumos Džons Boltons, Baltā nama administrācijas vadītājs Miks Malvenijs, D. Trampa palīgs Roberts Blērs un Baltā nama budžeta komisijas vadītājs Maikls Dafijs.

Senāta tiesas prāva atsākās vakar vakarā pēc Latvijas laika. Nolemts, ka nākamajās trīs dienās savu pozīciju būs iespējams izskaidrot apsūdzētājiem - Pārstāvju palātas deleģētajiem kongresmeņiem. Pēc tam tikpat ilgs termiņš tiks dots prezidentu pārstāvošajiem advokātiem. Pēcāk ieplānota divas dienas ilga sesija, kuras laikā senatori rakstiski varēs uzdot jautājumus abām pusēm, un iespējams, ka šajā posmā varēs izsaukt arī lieciniekus. AP prognozē, ka process, kurā D. Trampu attaisnos, noslēgsies līdz janvāra beigām, ja vien demokrātiem neizdosies izmantot dažādus procedūras jautājumus un ievilkt to ilgāk.