Koalīcija pēc pirmā gada jūtas stipra; izaicinājums - uzlabojumi nodokļu sistēmā

 
©Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Koalīcija pēc pirmā gada jūtas stipra un kā izaicinājumu iezīmē uzlabojumus nodokļu sistēmā, pirmdien pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes sēdes atzina koalīciju veidojošo politisko spēku pārstāvji.

Šo ceturtdien, 23.janvārī, apritēs gads, kopš strādā Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā valdība.

Kariņš žurnālistus informēja, ka pirms gada viņa vadītā valdība izvirzīja konkrētus mērķus, lai sabiedrība varētu dzīvot lielākā labklājībā. Premjers uzsvēra, ka koalīcija gada laikā spēja ne tikai vienoties par mērķiem, bet arī par konkrētiem likuma grozījumiem, kas šos mērķus ļauj sasniegt, kā piemēru minot tā dēvēto finanšu sistēmas uzraudzības "kapitālo remontu".

Tāpat Ministru prezidents atzina, ka patlaban finiša taisnē ir administratīvi teritoriālā reforma, kas tiek skatīta Saeimā īpaši izveidotā komisijā. Pēc Kariņa teiktā, šī reforma ir nepieciešama, lai varētu īstenot reformas veselības un izglītības jomās.

Ministru prezidents iezīmēja arī nākamo gadu izaicinājumus, īpaši izceļot plānotās izmaiņas nodokļu sistēmā.

"Mēs solījām ka nozīmīgas nodokļi sistēmas izmaiņas ir veicamas tikai vienreiz. Esam sākuši politiskās diskusijas par uzlabojumiem nodokļu sistēmā. Šeit nav runa par lielu nodokļu reformu, bet gan uzlabojumiem iepriekšējās valdības ieviestajās izmaiņās. Ceram, ka februāra sākumā Finanšu ministrija varētu piedāvāt pirmos priekšlikumus, to apspriešanā iesaistot diskusijā arī sociālos partnerus," stāstīja Kariņš.

"Tāpat kā pirms gada, tā arī tagad šeit stāv tie paši pieci politiskie spēki apņēmības pilni turpināt darbu un gatavi uzklausīt konstruktīvu kritiku par to, kā veikt darbu labāk. Darbs virzās uz priekšu plānotā apjomā, mēs pieturamies pie grafika," tā par valdības rīcības plāna izpildi izteicās Kariņš, piebilstot, ka valdība ir rīcībspējīga, turklāt ar skaitliski stabilu atbalstu Saeimā.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) valdības paveikto pirmajā gadā raksturoja kā "iespaidīgu". "No pirmās dienas par mūsu valdību teica, ka tūlīt, tūlīt tā sabruks. Patiesībā ir pretēji. Katra mūsu izrunātā domstarpībā, kas uz āru, iespējams, izpaudās kā konflikts, patiesībā bija jautājumu risināšana. Ar katru soli mūsu valdība stiprinājās," uzsvēra Bordāns.

Saeimas deputāts Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) pauda gandarījumu par valdības paveikto gada laikā, piebilstot, ka iesāktais ir jāturpina.

Finanšu ministrijas parlamentāras sekretārs Atis Zakatistovs (KPV LV) uzsvēra, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks ir priecīgs turpināt darbu šajā valdībā.

"Gads bija straujš, bet sabiedrība var pārliecināties, ka visos būtiskākajos jautājumos koalīcijā valdīja vienprātība. Mums ir izcils Valsts prezidents, mums ir izcils Latvijas Bankas vadītājs, mēs ejam uz priekšu soli pa solim, bet pārmaiņu virzienā," pauda Zakatistovs.

Viņš atzina, ka "KPV LV" vienmēr bijušas svarīgas trīs vērtības - taupība, drošība un skaidra nākotne. "Ja paskatītos atpakaļ, tad sabiedrība redzētu, kā šī valdība ir cīnījusies pret karteļiem būvniecībā, medicīnā un atkritumu biznesā. Tie visi ir nodokļu maksātāju naudas taupīšanas pasākumi. Finanšu ministrijā ir uzsākts sistemātisks izdevumu pārskatīšanas darbs, kas palīdzēja budžeta sastādīšanā," piebilda politiķis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) valdības paveikto gada laikā vērtēja kā sekmīgu.

"Šai valdībai un Saeimai ir jāpieņem lēmumi sen gaidītās un svarīgās pārmaiņās. Reizēm tie ir populāri lēmumi. Esmu pārliecināts, ka tuvāko nedēļu laikā tiksim pie jauna sabiedrisko mediju likuma un jaunas pārraudzības kārtības. Reizēm tās ir lietas, par kurām koalīcijas partneru starpā nav vienprātības, bet esmu ļoti priecīgs, ka no šā gada 1.janvāra Latvijā vairs netop jauni nepilsoņi. Ir arī tādi jautājumi, kas sabiedrībā izraisa asākas diskusijas, tajā skaitā administratīvi teritoriālā reforma vai partiju finansēšana, bet tie ir jautājumi, kas ir būtiski demokrātijas stiprināšanai. Bet priekšā vēl ir daudz darāmā. Latvijas sabiedrība grib labas un pārdomātas pārmaiņas. Un šī valdība ir spējīga tādas sniegt," pauda Pūce.