Aptauja atklāj, kā Tramps tiek vērtēts ārpus ASV

© REUTERS/SCANPIX/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps daudzās valstīs izpelnījies negatīvu sabiedrības vērtējumu, bet Savienotās Valstis lielākoties tiek uztvertas pozitīvi, liecina sabiedriskās domas izpētes centra "Pew Research Center" (PRC) veiktā aptauja.

64% aptaujāto ārpus ASV norādīja, ka netic tam, ka Tramps pieņems pareizus lēmumus ārpolitikā, liecina trešdien publiskotie aptaujas rezultāti.

Tikai 29% aptaujāto norādīja, ka uzticas ASV līderim.

Aptauja tika veikta 33 valstīs laikā no 2019.gada maija līdz oktobrim, aptaujājot 37 000 cilvēku.

Sevišķi sliktās domās par Trampu ir Rietumeiropas iedzīvotāji, liecina aptauja.

Tikai 13% aptaujāto Vācijā sacīja, ka uzticas Trampam. Zviedrijā šādu viedokli pauda 18% respondentu, Francijā 20%, Spānijā 21%, Nīderlandē un Grieķijā katrā 25% un Lielbritānijā 32%.

Krievijā 20% aptaujāto pauda viedokli, ka Tramps rīkosies pareizi ārpolitikā.

Tikmēr Meksikā 89% aptaujāto neuzticas Trampam, liecina PRC veiktā aptauja.

Savukārt vairākās valstīs uzticība Trampam ir diezgan liela. Indijā pozitīvs viedoklis par ASV prezidentu ir 56% aptaujāto, Nigērijā 58%, Kenijā 65%, Izraēlā 71% un Filipīnās 77%.

Taču vairāki Trampa ārpolitikas lēmumi ir izpelnījušies vispārēju kritiku, tostarp muitas tarifu piemērošana, izstāšanās no ANO Parīzes klimata vienošanās un žoga celtniecība uz ASV robežas ar Meksiku.

Aptaujā tika lūgts respondentu viedoklis arī par citu valstu līderiem, kuru vidū augstākie reitingi ir Vācijas kanclerei Angelai Merkelei (46%), Francijas prezidentam Emanuelam Makronam (41%), Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam (33%) un Ķīnas prezidentam Sji Dzjiņpinam (28%).

Neskatoties uz negācijām pret Trampu, vispārējais viedoklis par ASV ir pozitīvs, liecina aptaujas rezultāti.

ASV vispozitīvāk vērtēja aptaujātie Polijā, kur labās domās par Savienotajām Valstīm ir 79% respondentu. Lietuvā labvēlīga attieksme pret ASV ir 70% aptaujāto un Ungārijā 66%.

Viszemākais ASV reitings Eiropā bija Nīderlandē (46%), Zviedrijā (45%) un Vācijā (39%).

Politika

Valdībā otrdien izcēlās asas diskusijas starp satiksmes ministru Kaspars Briškens (P) un Ministru prezidenti Eviku Siliņu (JV) par ideju pirmajā kārtā paralēli pārrobežu savienojuma izveidei izvērtēt Rīgas Centrālā stacija-Upeslejas un Rīgas lidosta-Misa tehniski-ekonomisko pamatojumu.

Svarīgākais