Ministrija sola pēc iespējas ātrāk izvērtēt noteikumus atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā

 
©Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) centīsies pēc iespējas ātrāk izvērtēt Rīgas domes sestdien naktī pieņemtos jaunos saistošos noteikumus, kuru mērķis ir ieviest jaunu regulējumu atkritumu apsaimniekošanas jomā, pirmdien sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP).

Līdz pirmdienas pusdienlaikam ministrija šos noteikumus no Rīgas domes vēl nebija saņēmusi, sacīja Pūce.

Ministrs piebilda, ka ir lūdzis atbildīgajām VARAM amatpersonām šos jaunos noteikumus izvērtēt pēc iespējas ātrāk, nevis divu nedēļu laikā pēc saņemšanas, kā to nosaka likums.

"Iespējams, ka to varētu izdarīt jau šonedēļ, ja savlaicīgi saņemsim noteikumus," sacīja Pūce.

Viņš gan arī norādīja, ka ir bijuši gadījumi, kad ministrija kādus Rīgas domes normatīvos aktus saņēmusi pat piecas vai sešas dienas vēlāk.

Jautāts, vai ir iespējams līdz marta beigām pabeigt jauno Rīgas atkritumu apsaimniekošanas iepirkumu, Pūce sacīja, ka pēc konsultācijām ar Iepirkumu uzraudzības biroju, VARAM secinājusi, ka tas ir iespējams.

"Protams, tas ir pie nosacījuma, ka iepirkuma dalībnieki nenodarbojas ar nolikuma vai tehnisko specifikāciju nemitīgu apstrīdēšanu," piebilda Pūce.

No pirmdien preses konferencē Rīgas domes pārstāvju paustā secināms, ka arī tad, ja VARAM būs iebildumi par jaunāko noteikumu versiju, tie tāpat stāsies spēkā.

Pašvaldības pārstāvji skaidroja, ka VARAM jau tika nosūtīta noteikumu projekta pirmā versija un ministrijas iebildumi daļēji tika ņemti vērā. Atbilstoši likuma prasībām pēc labošanas saistošos noteikumus izsludina un tie stājas spēkā.

Ja ministrijai uzskatīs, ka arī jaunākā versija neatbilst likumam, tai ir citi mehānismi, kā rīkoties, norādīja domes pārstāvji.

Plānots, ka saistošie noteikumi stāsies spēkā trešdien, 4.decembrī.

Jau ziņots, ka, veicot atsevišķus labojumus, Rīgas dome sestdienas naktī pieņēmusi saistošos noteikumus, kuru mērķis ir ieviest jaunu regulējumu atkritumu apsaimniekošanas jomā. Noteikumi apstiprināti pēc piecu stundu garas Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītājas Evijas Piņķes iztaujāšanas.

Domnieki jaunos saistošos noteikumus pirmo reizi apstiprināja 30.oktobrī, taču VARAM tos nesaskaņoja, kopumā iesakot 43 precizējumus. Arī jaunā redakcija jāsūta saskaņošanai.

Kā pastāstīja Piņķe, no ministrijas ieteikumiem vērā ņemti 22, pieci iestrādāti daļēji, bet 16 priekšlikumi nav ieviesti.

Kategoriski noraidīts tikai viens priekšlikums. "Ministrija norādīja, ka neredz iemeslu, kāpēc jāaizliedz zaļo atkritumu dedzināšana pilsētas teritorijā. Patiesībā mūs šāds priekšlikums pārsteidz, jo ministrijai būtu jārūpējas arī par gaisa kvalitāti, un atkritumu dedzināšana ar to nav savienojama," skaidroja Piņķe.

Lai gan tagad pieņemti jauni saistošie noteikumi, dome ir izsludinājusi jaunu atkritumu apsaimniekošanas iepirkumu atbilstoši līdzšinējai kārtībai, kas, piemēram, paredz trīs atkritumu apsaimniekošanas zonas, nevis četras kā jaunie notiekumi. Piņķe domes sēdē atzina, ka, pieņemot jaunos saistošos noteikumus, līdzšinējais iepirkums tiks atsaukts un sludināts jauns.

Ja valdība, kā rosinājis Pūce, otrdien pagarinās ārkārtējās situācijas termiņu atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā līdz 2020.gada 12.martam, galvaspilsētas domei būs nedaudz vairāk kā trīs mēneši, lai iepirkumā izraudzītos jaunos atkritumu apsaimniekotājus.

Rīgas dome ir panākuši vienošanos ar SIA "Clean R", SIA "Eco Baltia vide" un SIA "Lautus" par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošināšanu visiem rīdziniekiem ar līdzšinējiem noteikumiem līdz iepirkuma noslēgumam.