Opozīcija atklāj savu nostāju Viņķeles demisijas pieprasīšanā

 
©Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Vairāki pie frakcijām nepiederošie, kā arī Zaļo un zemnieku savienības deputāti izskatīšanai Saeimā iesnieguši lēmumprojektu par veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) atbrīvošanu no amata. Savukārt partijas "Saskaņa" Saeimas frakcija nesteidz atbalstīt Viņķeles demisijas pieprasīšanu, uzsverot, ka atbildība par solījumu nepildīšanu būtu jāuzņemas Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) un finanšu ministram Jānim Reiram (JV).

Lēmumprojektu par neuzticības izteikšanu Viņķelei parakstījuši deputāti Aldis Gobzems, Jūlija Stepaņenko, Karina Sprūde, Linda Liepiņa, Didzis Šmits, Armands Krauze (ZZS), Jānis Dūklavs (ZZS), Māris Kučinskis (ZZS), Dana Reizniece-Ozola (ZZS), Viktors Valainis (ZZS) un Raimonds Bergmanis (ZZS).

Kā ziņots, Gobzems iepriekš aģentūrai LETA pauda, ka papildu komentāri jau publiski izskanējušajai informācijai par nepieciešamību Viņķeli atbrīvot no amata esot lieki. Ministres demisija tiek prasīta, ņemot vērā neizpildītos solījumus mediķiem par atalgojuma palielināšanu pilnā apmērā, kāds noteikts likumā, kā arī ar šo jautājumu saistīto budžeta apspriešanas "farsu".

Likumi ir jāpilda arī Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) "kliķei", pauda Gobzems.

"Saskaņas" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedres Valērijs Agešins aģentūrai LETA pastāstīja, ka šodien sēdē politiskā spēka deputāti nonākuši pie secinājuma, ka jautājumā par veselības nozares finansējumu atbildība jāuzņemas Kariņam un Reiram.

Vienlaikus gan "Saskaņa" apzinās, ka esošais opozīcijas skaitliskais sastāvs nespētu nodrošināt Saeimas vairākuma atbalstu Kariņa demisijai, tāpēc partija paļaujas uz patlaban notiekošo parakstu vākšanu par Saeimas atsaukšanu. "Kariņu atlaidīs tauta. Visiem jāgatavojas ārkārtas 14.Saeimas vēlēšanām," brīdināja Agešins.

Viņš akcentēja, ka uz jautājumu par finansējumu veselības aprūpei "Saskaņa" skatās plašāk par pieprasījumu Viņķeles demisijai.

Frakcija tāpat ir uzdevusi trim parlamenta Sociālo lietu komisijā pārstāvētajiem "Saskaņas" deputātiem izpētīt minēto jautājumu, nedēļas laikā tiekoties ar mediķu arodbiedrību, kā arī ar Viņķeli. Frakcija sagaida savu kolēģu piedāvājumus situācijas risinājumam.

Ja Saeimā tiks iesniegts citu opozīcijas deputātu pieteikums par Viņķeles demisijas pieprasīšanu, "Saskaņas" frakcija operatīvi sanāks uz sēdi un lems par savu pozīciju iespējamajā balsojumā.

Kā ziņots, Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība 28.novembrī nolēmusi rīkot protesta akciju pie Saeimas, tās laikā prasot parlamenta atlaišanu un lūdzot prezidentam atgriezt otrreizējai caurlūkošanai 2020.gada budžetu. Tikšot pieprasīta arī Viņķeles demisija.

Jau vēstīts, ka Saeima 14.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma 2020.gada valsts budžetu, medicīnas darbinieku atalgojuma celšanai papildus piešķirot aptuveni 60 miljonus eiro.

Pērn Saeimā pieņemtais lēmums mediķu algu celšanai 2020.gadā paredzēja 120 miljonus eiro, kas nozarē strādājošo algas ļautu pacelt par vidēji 20%. Taču, koalīcijai atzīstot, ka šāda likuma pieņemšana esot bijusi kļūda, jo netika paredzēti finanšu resursi, mediķu algām izdevās rast vien aptuveni pusi nepieciešamās naudas.