Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas parlamentārās izmeklēšanas komisija plāno iztaujāt visas ar šo jautājumu saistītās amatpersonas, tajā skaitā Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) kontekstā ar viņa darbību ekonomikas ministra amatā, šodien pavēstīja izmeklēšanas komisijas priekšsēdētāja Ieva Krapāne (KPV LV).
Šajā jautājumā paredzēts veikt Kariņa kā bijušā ekonomikas ministra iztaujāšanu arī tāpēc, lai noskaidrotu informāciju par OIK sistēmas izveidošanu, žurnālistiem skaidroja Krapāne.
Kariņš bija ekonomikas ministrs no 2004.gada beigām līdz 2006.gada pavasarim.
Pēc komisijas sēdē izskanējušās informācijas par bijušo ekonomikas ministru lomu OIK sistēmā, vārdā tieši neminot, netiešu atbalstu Kariņa aicināšanai pauda arī deputāts Viktors Valainis (ZZS). Viņš norādīja, ka būtu nepieciešams aicināt arī bijušo ekonomikas ministru Arti Kamparu (V), kurš bijis ekonomikas ministrs no 2009.gada līdz 2011.gadam.
Komisijas vadītāja norādīja, ka uz komisiju būtu jāaicina visas personas, kuras minētas bijušā Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) Saeimā iesniegtajā ziņojumā par OIK.
Parlamentārās izmeklēšanas sanāksmē šodien tika iztaujāts arī EM ierēdnis, kurš, kā tika apgalvots komisijas sēdē, esot parakstījies uz lielas daļas daļas dokumentu par OIK staciju izveidošanu. Krapāne pauda, ka pēc šīs izvaicāšanas secināms, ka nepastāvēja reāls uzraudzības mehānisms OIK staciju atļauju izsniegšanai.
Parlamentārās izmeklēšanas komisijas starpziņojums provizoriski varētu tapt tuvākās nedēļas vai dažu nedēļu laikā, pastāstīja politiķe.
Kā ziņots, parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāti redz iespēju ierosināt krietni vairāk kriminālprocesu par pārkāpumiem OIK sistēmā nekā to patlaban ir, šodien sēdē pauda parlamentārieši.
Aģentūra LETA arhīvs liecina, ka pēdējos mēnešos tiesai nodotas vairākas krimināllietas par OIK izkrāpšanas mēģinājumiem.
Piemēram, 5.septembrī Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurors tiesai nodevis krimināllietu par svešas mantas iegūšanu, izmantojot cietušā uzticēšanos un krāpšanu lielā apmērā, ar viltu iegūstot tiesības nodot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros lielā apmērā. Pavisam laika posmā no 2013. līdz 2019.gadam apsūdzētais, apsūdzības ieskatā, izkrāpis naudas līdzekļus lielā apmērā, tas ir, vairāk nekā 2 544 781 eiro.
Savukārt Valsts policija patlaban izmeklē septiņus kriminālprocesus par iespējamām nelikumībām ar OIK, aģentūrai LETA septembra sākumā apliecināja policijā.