Muitas nodokļa ieviešana Baltijas valstu importētajai elektrībai no Krievijas varētu sadārdzināt elektroenerģijas cenas, tomēr ir jārisina situācija, ka Baltijas elektroenerģijas ražotāji nav vienlīdzīgā situācijā ar Krievijas un Baltkrievijas ražotājiem, norādīja Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļā.
Jau ziņots, ka Igaunijas valsts enerģētikas kompānija "Eesti Energia" rosinājusi noteikt muitas nodokli Igaunijas un pārējo Baltijas valstu importētajai elektrībai no Krievijas.
EM norādīja, ka jēdziens "muitas nodoklis" radies no izpratnes vai tulkojuma kļūdas, jo ievedmuitas jautājumi ir risināmi Eiropas Savienības (ES) līmenī un par to ir atbildīga Ārlietu ministrija. Elektroenerģijai šāds nodoklis līdz šim nav ticis noteikts.
Taču vienlaikus ministrijā skaidroja, ka problēmas būtība ir apstāklī, ka elektroenerģijas ražošanai Baltijā un Krievijā/Baltkrievijā ir atšķirīgas energoresursu cenas, kā arī vides un "klimata" prasības. Tādējādi, ražošanas nosacījumiem atšķiroties, Baltijas elektroenerģijas ražotāji ir nevienlīdzīgā situācijā.
EM piekrīt, ka šie jautājumi ir risināmi, lai nodrošinātu līdzvērtīgus spēles nosacījumus ražotājiem, gan lai veicinātu elektroenerģijas ražošanu Latvijā un Baltijā kopumā. Tomēr muitas nodokļa ieviešana varētu sadārdzināt elektroenerģijas cenu Baltijā.
Tāpat ministrijā uzsvēra, ka pašreiz tā strādā pie elektroenerģijas cenu samazināšanas.
Savukārt AS "Latvenergo" komunikāciju direktors Andris Siksnis aģentūrai LETA norādīja, ka "Latvenergo" strādā Baltijas un Ziemeļvalstu elektroenerģijas tirgū atbilstoši tajā pieņemtajiem noteikumiem un saistībām, un atturas komentēt politiskus starpvalstu jautājumus.
LETA jau ziņoja, ka, pēc "Eesti Energia" paustā, Krievijas elektroenerģijai Baltijas valstu tirgū ir lielāka ietekme nekā Ziemeļeiropas valstīs, jo pastāv ierobežojumi starpsavienojumiem starp Zviedriju un Somiju, kā arī Zviedriju un Lietuvu. Tomēr par nodokļa ieviešanu Igaunijai jāvienojas ne tikai ar Latviju un Lietuvu, bet arī jāsaņem ES apstiprinājums.
Arī Igaunijas valdībā "Eesti Energia" ierosinājumu pagaidām komentējusi piesardzīgi. "Šāds lēmums ir jāsaskaņo ES, un, protams, ātrs lēmums nav gaidāms. Protams, tiek diskutēts, cik ļoti šī enerģija no Krievijas ietekmē cenu Igaunijā un cik ļoti būs iespējams regulēt tirgu, izmantojot šīs procedūras," sacīja Igaunijas ekonomikas un infrastruktūras ministrs Tāvi Āss.