Balsotāju aptauja: Kazahstānas prezidenta vēlēšanās uzvarējis Tokajevs

 
©Reuters/Scanpix

Kazahstānā svētdien notikušajās prezidenta ārkārtas vēlēšanās uzvarējis pašreizējais prezidenta pienākumu izpildītājs Kasims Žomarts Tokajevs, kas saskaņā ar balsotāju aptaujām pie vēlēšanu iecirkņiem ieguvis 70% balsu, vēsta Kazahstānas valsts ziņu aģentūra "Kazinform".

66 gadus vecajam valdošās partijas kandidātam Tokajevam prezidenta pienākumi tika uzticēti martā, kad no amata Nazarbajevs atkāpās pirmais un ilggadējais Kazahstānas valsts vadītājs Nursultans Nazarbajevs. Tokajevs tiek uzskatīts par viņa izraudzītu pēcteci, un analītiķi viņam prognozēja vieglu uzvaru.

No pārējiem sešiem kandidātiem 15,4% balsu ieguvis opozīcijas pārstāvis, Sociālekonomisko un sabiedriski politisko iniciatīvu centra prezidents Amiržans Kosanovs, bet 5,3% - parlamenta apakšpalātas deputāte no pseidoopozīcijas partijas "Ak žol" ("Gaišais ceļš") Danija Jespajeva. Vēl četri kandidāti ieguvuši mazāk par 4% katrs.

Pēc starptautisko novērotāju vērtējuma, Kazahstānā vēl nav bijušas vēlēšanas, kas uzskatāmas par brīvām un godīgām.

Galvenais noteicējs valstī joprojām ir Nazarbajevs, kurš palicis Valsts drošības padomes vadītāja, Konstitucionālās padomes locekļa un valdošās partijas "Nur Otan" vadītāja amatos. 2010.gadā parlaments viņam piešķīra titulu "nācijas līderis". Tokajevs atzinis, ka svarīgākajos jautājumos konsultējas ar Nazarbajevu.

Kā svētdien paziņojis iekšlietu ministra vietnieks Marats Kožajevs, vēlēšanu dienā policija abās lielākajās valsts pilsētās Nursultanā un Almati aizturējusi aptuveni 500 opozīcijas protestētāju.