Moldovas Konstitucionālā tiesa aptur prezidenta Dodona pilnvaras

 
©Reuters/Scanpix

Moldovas Konstitucionālā tiesa svētdien apturējusi prezidenta Igora Dodona pilnvaras.

Šāds lēmums pieņemts pēc Demokrātiskās partijas deputātu grupas pieprasījuma un pamatots ar to, ka prezidents nav pildījis Konstitucionālās tiesas lēmumu un atteicies parakstīt rīkojumu par parlamenta atlaišanu.

Tiesa uzdevusi premjerministram Pāvelam Filipam uz laiku pārņemt prezidenta pienākumus un vērsties Konstitucionālajā tiesā, lai parakstītu rīkojumu par pašreizējā parlamenta atlaišanu un jaunu vēlēšanu datuma noteikšanu.

Moldovas prezidenta pienākumu izpildītājs Pāvels Filips svētdien parakstījis rīkojumu par parlamenta atlaišanu un izsludinājis ārkārtas vēlēšanas 6.septembrī.

Piektdien Dodons paziņoja, ka valdošo koalīciju izveidot nav izdevies, un tūlīt pēc tam Konstitucionālā tiesa noteica, ka parlamentam valdības izveidei ir atvēlētas 90 dienas un šis termiņš beidzas pusnaktī uz sestdienu.

Sestdien Konstitucionālā tiesa pieņēma lēmumu par parlamenta atlaišanu, jo tas nav spējis noteiktajā termiņā izveidot valdību. Tomēr Dodons paziņoja, ka rīkojumu par parlamenta atlaišanu un jauna parlamenta vēlēšanu datuma noteikšanu neparakstīs, jo deputāti vēl var vienoties.

Sestdien par koalīciju beidzot vienojās promaskaviskā Sociālistu partija, kuru pārstāv Dodons, un peoeiropeiskais bloks "Tagad" ("Acum"). Moldovas parlamentā, kurā kopumā ir 101 deputāts, šie politiskie spēki pārstāvēti attiecīgi ar 35 un 26 mandātiem. Šī vienošanās atstāj ārpus valdības otro lielāko parlamentā pārstāvēto politisko spēku - Demokrātisko partiju, kurai ir 30 mandāti.

Neraugoties uz Konstitucionālās tiesas lēmumu par parlamenta atlaišanu, sestdien tika sasaukta parlamenta sēde, kurā tas apstiprināja jauno valdību un par premjerministri ievēlēja labējās opozīcijas līderi Maiju Sandu.

Dodons nekavējoties pieņēma jaunās valdības locekļu zvērestu.

 

Abonē