ES: Mejas demisija neko nemaina breksita vienošanos

© EPA/ SCANPIX

Eiropas Savienība (ES) piektdien paziņoja, ka Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas demisija neko nemaina attiecībā uz breksita vienošanos starp dalībvalstīm un Lielbritāniju.

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers Mejas lēmumu uztvēris "bez personīga prieka", paziņoja EK preses pārstāve, norādot, ka Eiropadome ir "paudusi savu nostāju" par breksita vienošanos.

Meja piektdien paziņoja, ka 7.jūnijā atkāpsies no konservatīvās partijas un attiecīgi arī valdības vadītājas amata, jo nespēj panākt parlamenta atbalstu breksita vienošanās apstiprināšanai.

"Man tas ir un vienmēr būs dziļas nožēlas jautājums, ka es neesmu bijusi spējīga nodrošināt breksitu," pie Dauningstrītas rezidences paziņoja Meja.

"Es no Konservatīvās partijas līdera amata atkāpšos piektdien, 7.jūnijā," emocionālā uzrunā pavēstīja Meja. "Nākamajā nedēļā sāksies jaunas vadības vēlēšanu process."

Viņa sacīja, ka darījusi visu, lai nodrošinātu breksitu, piebilstot, ka viņai bijis gods būs par premjerministri teju trīs gadus.

"Es esmu otrā sieviete premjerministre, taču noteikti ne pēdējā," paziņoja Meja.

Sagaidāms, ka partijas jaunā vadītāja ievēlēšana prasīs vairākas nedēļas. Meja šajā laika posmā būs premjerministra pienākumu izpildītāja.

Meja bija iepriekš solījusi, ka nosauks atkāpšanās datumu pēc vēl viena balsojuma par breksita vienošanos, kurš parlamentā ticis noraidīts jau trīs reizes.

Taču uz viņu visu šo nedēļu tiek izdarīts spēcīgs spiediens demisionēt, kad konservatīvie un opozīcijā esošie leiboristi paziņoja, ka neatbalstīs viņas jaunākos breksita plānus.

Bija paredzēts, ka valdība piektdien publicēs Mejas breksita likumprojektu, par kuru bija iecerēts balsot jūnija sākumā, taču ceturtdien valdība paziņoja, ka šos plānus atliek.

Tiek ziņots, ka ārlietu ministrs Džeremijs Hants ieteicis Mejai likumprojektu vispār atmest, bet iekšlietu ministrs Sadžids Džavids stingri iebilst pret ideju nodot breksita vienošanos apstiprināšanai referendumā.

Meja martā apsolīja, ka atkāpsies no amata, tiklīdz parlaments apstiprinās viņas panākto breksita vienošanos.

Gandrīz trīs gadus pēc referenduma, kurā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), joprojām nav skaidrs, kad, kā un vai tas vispār notiks.

Lielbritānijas parlaments ir trīs reizes noraidījis Mejas panākto vienošanos ar Briseli par izstāšanās nosacījumiem. Rezultātā Meja piekrita pārējo ES dalībvalstu līderu piedāvājumu atlikt breksitu līdz, vēlākais, 31.oktobrim, lai novērstu haotisku Lielbritānijas izstāšanos no ES bez vienošanās jau aprīlī.

Politika

Lai cik ierobežota arī nebūtu Latvijas Bankas (LB) ietekme uz eirozonas monetāro politiku, LB prezidentam joprojām ir nozīmīga loma mūsu valsts ekonomiskajā, finansiālajā un banku sistēmas attīstībā. Tāpēc mūsu politiķu izvēlei – kuram uzticēt šo svarīgo amatu pēc tam, kad šā gada 21. decembrī beigsies pilnvaru termiņš esošajam LB prezidentam Mārtiņam Kazākam – jāpieiet ar pilnu nopietnību.

Svarīgākais