Deputātam Pimenovam izteikts brīdinājums

 
©Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Deputātam Igoram Pimenovam (S) no Saeimas tribīnes šodien tika izteikts brīdinājums par parlamentārieša ētikas kodeksa pārkāpumiem.

Iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vienojās izteikt Pimenovam rakstveida brīdinājumu, paziņojot par to Saeimas sēdē un publicējot lēmumu oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Komisijā ar iesniegumu, aicinot izvērtēt Pimenova izteikumus, bija vērsies Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK), Juta Strīķe (JKP), Artuss Kaimiņš (KPV LV), Edvīns Šnore (VL-TB/LNNK) un Anita Muižniece (JKP).

Deputāti savā iesniegumā citēja Pimenova izteikumus 28.marta un 4.aprīļa Saeimas sēdē, debatēs par likuma grozījumus, kas paredz sapulču, gājienu un piketu dalībniekiem šo pasākumu laikā aizliegt izmantot bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un represīvo iestāžu formastērpus.

Pēc deputātu domām, Pimenovs atzinis, ka Satversmes preambulā minētais ir aizvainojošs PSRS armijas veterāniem, kā arī paudis savu atbalstu komunistiskajām režīmam, izsakot to slavinošus izteikumus. Tāpat Pimenovs esot norādījis, ka komunistiskais režīms pēc būtības neesot pielīdzināms nacistiskajam režīmam, jo "Padomju vēsture bija gan garīga uzplaukuma, gan zaudējumu un krišanas vēsture, gan varoņdarbu, uzvaru, gan zaudējumu vēsture", norāda deputāti.

Viņi arī uzskata, ka Pimenovs, norādot, ka komunisma pielīdzināšana nacismam ir "apzināta vēstures notikumu sagrozīšana", ir pārkāpis Satversmi, deputāta svinīgo solījumu, kā arī parlamentārieša ētikas kodeksu.

Savukārt "Saskaņas" frakcija uzskata, ka iesniedzēju rīcība un "viltus ziņās balstīti tendenciozi, sagrozīti argumenti un secinājumi, lietas izskatīšanas gaita komisijā ir ne tikai pret deputātu Pimenovu, bet arī pret frakciju "Saskaņa" vērsta darbība".

"Tas ir klājā pretrunā ar deputāta tiesībām brīvi uzstāties un paust savas domas. Iesniedzēju rīcība atbilst totalitārisma domāšanas stilam, kā pamatā ir atziņa, ka pastāv tikai viena, mūsu izgudrota, patiesība un šī patiesība obligāti jāiedzīvina visā sabiedrībā," paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem pauž "Saskaņa".

Šādi Saeimā ir radīts "bīstams precedents, parādot, kas notiks, ja kādam būs savs viedoklis, kas nesakrīt ar bezkompromisu tiesiskuma viedokli, un viņš mēģinās to brīvi paust un aizstāvēt", uzskata "Saskaņas" pārstāvji.