Makrona vīzija par Eiropas nākotni - ko par to domā Latvijas ārlietu ministrs?

© REUTERS/ SCANPIX

Francijas prezidents Emanuels Makrons pirmdien ieskicēja savu vīziju Eiropas nākotnei, aicinot reformēt Šengenas zonu un izveidot jaunu Eiropas Savienības (ES) aģentūru "demokrātijas aizsardzībai" pret kiberuzbrukumiem un viltus ziņām. Viedokli par šādu Eiropas nākotni izteicis arī Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

"Dažas ātras piezīmes par Emanuela Makrona eseju “Eiropas atdzimšanai” Francijas prezidents Emanuels Makrons nācis klajā ar spēcīgu un skaidru redzējumu par Eiropas Savienības nākotni. Manuprāt, sen neviens no Eiropas līderiem nav izvirzījis tik strukturētu un plašu vīziju. Eiropa, kas balstās uz trim vaļiem: brīvību, aizsardzību un progresu, ir arī mūsu valsts un sabiedrības interesēs. Īpaši augstu vērtēju to, ka Makrona kungs runā par nepieciešamību aizstāvēt Eiropas demokrātiju gan vēlēšanu, gan partiju finansēšanas kontekstā, atbalstāmas ir idejas arī Eiropas drošības, inovāciju un izaugsmes jomā. Vienlaikus, kā jau kārtīgs latvietis, gribētu atzīmēt tālākas diskusijas elementus, kas, manuprāt, ir diskutabli. Pirmkārt, esmu piesardzīgs par drošības un aizsardzības līgumu, jo tas nedrīkst būt pretrunā ar NATO, skaidri jāpasaka, ka tas var papildināt Aliansi, bet nedrīkst to aizstāt vai graut jau tā trauslās transatlantiskās attiecības," ierakstā sociālajā tīklā facebook norāda Latvijas ārlietu ministrs.

Tāpat E.Rinkēvičs norāda, ka īsti nevaru piekrist idejai par vienotu Eiropas Patvēruma biroju, par to būtu nepieciešama diskusija. "Atbalstāma ir doma par vienotiem un stingriem patvēruma meklētāju iesnieguma izskatīšanas kritērijiem, jo pagaidām atšķirības valstu pieejā ir pārāk lielas, šajā jomā es esmu par stingru nevis liberālu pieeju, skaidri nodalot bēgļus no ekonomiskajiem migrantiem."

"Treškārt, ja mēs runājam par vienotu standartu algas un darba tiesību ziņā, tad jārunā arī par efektīvu konverģences politiku, lai izlīdzinātu ekonomiskās atšķirības starp dalībvalstīm (kohēzija, tiešmaksājumi), bet tas nozīmē būtisku Eiropas Savienības budžeta palielinājumu nevis samazinājumu, par ko iestājas daudzas dalībvalstis."

"Ceturtkārt, Eiropai jābūt vērstai ne tikai Āfrikas, bet arī Austrumu, Rietumbalkānu un Dienvidu kaimiņu regionu virzienā, mēs nedrīkstam aizmirst par saviem ideāliem un liegt tos citiem."

Nobeidzot ierakstu, Latvijas ārlietu ministrs E.Rinkēvičs norāda, ka kopumā cer, ka šādas idejas un nevis solījumi, kas vairāk piedienas pašvaldību vai nacionālajām vēlešanām, tiks apspriesti un vērtēti Eiropas parlamenta vēlēšanu kampaņā.

Jau vēstīts, ka savā vīzijā par Eiropas nākotni Francijas prezidents E.Makrons arī uzsvēra, ka aicina uz lielāku sadarbību drošības jomā un uzsvēra, ka esot vajadzīga vienota patvēruma politika, lai tiktu galā ar migrantu krīzi.

Tāpat viņš piebilda, ka vajadzētu arī aizliegt Eiropas politisko partiju finansēšanu no ārvalstīm, kā arī vienoties par noteikumiem "naidīgas un vardarbīgas runas [aizliegšanai] internetā".

Politika

Lai cik ierobežota arī nebūtu Latvijas Bankas (LB) ietekme uz eirozonas monetāro politiku, LB prezidentam joprojām ir nozīmīga loma mūsu valsts ekonomiskajā, finansiālajā un banku sistēmas attīstībā. Tāpēc mūsu politiķu izvēlei – kuram uzticēt šo svarīgo amatu pēc tam, kad šā gada 21. decembrī beigsies pilnvaru termiņš esošajam LB prezidentam Mārtiņam Kazākam – jāpieiet ar pilnu nopietnību.

Svarīgākais