Vairākas partijas vēl nenosauc kandidātus darbam CVK

© Dāvis Ūlands, F64 Photo Agency

Vairāki Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pagaidām vēl nenosauc savus kandidātus darbam Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK), bet dažas partijas varētu virzīt to līdzšinējos pārstāvjus komisijā.

Pagaidām vairākas partijas nav formulējušas savu pozīciju, tāpēc grūti droši prognozēt, kas varētu tikt apstiprināts CVK priekšsēdētāja amatā. Vairākas partijas jau paudušas, ka neatbalstīs Arņa Cimdaru atkārtotu apstiprināšanu šajā amatā, un, kā liecina neoficiāla informācija, netiek izslēgta iespēja uz CVK vadītāja pozīciju izvirzīt Ritvaru Eglāju.

Eglājs pašlaik ir CVK sekretārs, un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK" varētu viņu atkārtoti virzīt darbam CVK.

Arī "Jaunā Vienotība" atkārtoti kā savu pārstāvi darbam CVK virzīs Kārli Kamradzi, aģentūrai LETA pavēstīja "Jaunā Vienotība" (JV) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis. JV savu kandidatūru CVK priekšsēdētāja amatam nevirzīšot, bet esot gatava koalīcijā apspriest partneru piedāvātos pretendentus, ja tādi būs izvirzīti.

"Saskaņas" frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs aģentūrai LETA sacīja, ka darbam CVK arī šoreiz varētu virzīt pašreizējo komisijas locekli Aleksandru Maļcevu. Savu kandidatūru CVK priekšsēdētājam "Saskaņa" nevirzīšot citu partiju "sarkano līniju" dēļ, piebilda Urbanovičs.

"KPV LV" vēl nav lēmusi, kuru personu virzīt uz CVK locekļa amatu, kā arī to, vai piedāvāt savu kandidātu CVK priekšsēdētāja amatam, pastāstīja partijas frakcijas priekšsēdētājs Atis Zakatistovs. Vaicāts par iespēju vadītāja amatā apstiprināt pašreizējo vadītāju Cimdaru vai Eglāju, politiķis norādīja, ka "KPV LV" vēlētos uzklausīt visus kandidātus, kas tiks izvirzīti uz šo posteni.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) vēl neesot ēmusi par kandidātu virzīšanu uz CVK, aģentūrai LETA apgalvoja ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze. Paužot personīgo viedokli, politiķis norādīja, ka CVK vadītāja amatā būtu jāieceļ cita persona Arņa Cimdara vietā, jo ir nepieciešama jauna pieeja vairākās ar vēlēšanu organizēšanu saistītajās lietās, ieviešot modernus risinājumus. Komentējot Eglāja iespējamo kandidatūru, Krauze personiski augstu vērtē vēlēšanu komisijas sekretāra profesionalitāti, taču CVK būtu jāvada politiski neitrālai personai.

Partiju apvienība "Attīstībai/Par!" (AP) rosinās koalīcijai izraudzīties jaunu CVK vadītāju, kas būtu nepolitisks profesionālis, aģentūrai LETA sacīja AP līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts. Viņš neatklāja, kuru kandidatūru AP varētu virzīt darbam CVK.

Arī Jaunā konservatīvā partija (JKP) nebūtu gatava atbalstīt Cimdara atkārtotu apstiprināšanu CVK priekšsēdētāja amatā, jo politiskais spēks iestājas par termiņu ierobežojumiem augstām amatpersonām, aģentūrai LETA sacīja JKP Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Juta Strīķe. Vēl nav zināms, vai JKP izšķirsies par sava kandidāta virzīšanu uz CVK priekšsēdētāja amatu, par to vēl tiks spriests frakcijā. Tāpat par pretendentiem tiks spriests koalīcijas partiju sadarbības sanāksmē, norādīja frakcijas priekšsēdētāja.

Saskaņā ar likumu Saeima ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tās sanākšanas izveido CVK. Centrālās vēlēšanu komisijas sastāvā ir deviņi locekļi, no kuriem CVK priekšsēdētāju un septiņus vēlēšanu komisijas locekļus ievēlē Saeima, bet vienu locekli no tiesnešu vidus - Augstākā tiesa savā plēnumā.