Saeima grib atcelt OIK jau šogad pavasarī

© Kaspars Krafts, F64 Photo Agency

Saeima ceturtdien pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) rosinājuma pieņēma aicinājumu Ekonomikas ministrijai (EM) izstrādāt tiesību aktus elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) atcelšanai no šī gada 31. marta, lai gan EM līdzšinējā ministra Arvila Ašeradena (JV) vadībā piedāvāja to atcelt no 2022. gada.

Lēmums tika pieņemts, par to balsojot 86 deputātiem un nevienam nebalsojot "pret" vai "atturoties". Balsojumā nepiedalījās partijas "KPV LV" ekonomikas ministra amata kandidāts Didzis Šmits (KPV LV), kā arī deputāti Jānis Reirs (JV), Sergejs Dolgopolovs (S) un Andrejs Klementjevs (S).

Aicinājumu parakstījuši ZZS deputāti, vairāki esošās valdības ministri - Anda Čakša, Jānis Dūklavs, Uldis Augulis, Raimonds Bergmanis un Dana Reizniece-Ozola. Tāpat aicinājumu parakstījis premjers Māris Kučinskis un ZZS deputāti Armands Krauze, Gundars Daudze, Jānis Vucāns un Janīna Jalinska, "KPV LV" deputāti Šmits, Linda Liepiņa un Aldis Gobzems, kā arī "Saskaņas" parlamentārietis Ivars Zariņš.

Kā aģentūru LETA informēja ZZS Saeimas frakcijas pārstāve Dace Kārkliņa, parlaments pieņemtajā dokumentā aicina EM ievērot tiesiskuma principus un, izstrādājot OIK atcelšanas risinājumus, nepieļaut šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, to pārveidi vai pārsaukšanu par cita veida maksājumiem.

ZZS norāda, ka EM ir jāizbeidz attiecībā uz Latvijas iedzīvotājiem netaisnīgais, uz atsevišķu personu atbalstu vērstais režīms.

Aicinājums pieņemts, lai līdz ar OIK atcelšanu tiktu īstenots mērķis samazināt elektroenerģijas izmaksas Latvijas patērētājiem.

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai būs jānodrošina parlamentārā kontrole par šā jautājuma turpmāko virzību.

Kā ziņots, Saeima ceturtdien noraidīja "Saskaņas" deputātu iesniegto pieprasījumu par neuzticības izteikšanu ekonomikas ministram Ašeradenam.

Demisijas pieprasījums tika iesniegts saistībā ar Saeimas iepriekš atbalstīto pieprasījumu Ašeradenam par EM īstenotās subsidētās elektroenerģijas valsts atbalsta shēmas un EM rīcības tiesiskumu un likumību.