Trešdiena, 22.maijs

redeem Emīlija

arrow_right_alt Politika

Valdības veidošana: Zatlers mudina Vējoni uzņemties vadošo lomu

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Pašreizējā situācijā Valsts prezidentam būtu jāuzņemas vadošā loma valdības izveidošanas procesā, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" pauda eksprezidents Valdis Zatlers.

Viņš uzskata, ka, redzot partiju nespēju vienoties savā starpā, Valsts prezidentam jau mēnesi pēc Saeimas vēlēšanām vajadzēja pārņemt valdības veidošanas iniciatīvu savās rokās. "Tas ir ļoti grūts uzdevums. No tā var drusku baidīties, drusku atlikt, drusku nolikt malā un cerēt, ka kaut kas notiks pats par sevi. Domāju, ka ar tādu pieeju mums tas nenoteiktības laiks kļūst arvien garāks," pauda Zatlers.

Pēc viņa domām, divu iepriekš nominēto premjera amata kandidātu neveiksmes ir arī Valsts prezidenta neveiksmes.

Jautāts, kā tad pats šajā situācijā rīkotos, ja aizvien būtu Valsts prezidenta amatā, Zatlers atbildēja, ka šādos izšķirošos brīžos šaubu gadījumā atbildes ir jāmeklē valsts pamatlikumā - Satversmē. "Tur ir skaidri pateikts: šis ir prezidenta laiks. Prezidentam ir visa vara, viņam šis process ir jāvada, nevis tikai kā arbitram jāatnāk un jāsaka "Piecinieks!", "Četrinieks!" vai "Jūs visi esat izkrituši!"."

Kopumā Zatlers uzskata, ka valdības veidošanas procesā strupceļš nav un nevar būt nekad, bet ir vienkārši nepieredzēta, atšķirīga situācija.

Vaicāts par Saeimas ārkārtas vēlēšanu iespējamību un nepieciešamību, eksprezidents šādu variantu neizslēdza, tomēr uzsvēra, ka par to nopietnāk varētu sākt domāt martā vai aprīlī. "Ja cilvēkiem nav prāta vienoties, tad droši vien jāmeklē jauni cilvēki, un tas jau nav nekas slikts," par ārkārtas vēlēšanu iespējamību izteicās Zatlers, uzsverot, ka Satversmē rīcība šādās situācijās ir paredzēta un nevajag vairīties to pielietot.

Kā ziņots, Valsts prezidents Raimonds Vējonis šodien aicinājis uz tikšanos valdības veidošanā iesaistīto partiju pārstāvjus. Politiķi gan iepriekš minēja, ka lielāks progress valdības veidošanas sarunās varētu būt janvāra sākumā, aģentūrai LETA atzina partiju pārstāvji.

Četri politiskie spēki - JV, "Attīstībai/Par!", Jaunā konservatīvā partija un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK - vienojušies veidot koalīcijas kodolu. Šīm partijām kopumā parlamentā ir 50 balsu, un tiek meklēti risinājumi, lai gūtu pārliecinošāku vairākumu.