Vējonis, uzrunājot jauno Saeimu, aicina savstarpējos strīdus atstāt aiz muguras

© Dmitrijs Suļžics, F64 Photo Agency

13.Saeimas deputātiem jāatstāj cīņas, strīdus un izpratni par politiku, kur būtiskas ir šauru grupu vai pat partijas sponsoru intereses, uzrunājot jauno Saeimu, sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Prezidents uzsvēra, ka sabiedrība sagaida, ka deputāti strādās, lai panāktu reālus uzlabojumus, līdz ar to deputātiem jādomā par valsts nākotni. Viņš mudināja politiķus atcerēties, ka viņi pārstāv visu sabiedrību.

Vējonis norādīja, ka šodien deputātus sagaida pirmais pārbaudījums, kas parādīs spēju rīkoties atbildīgi, vienoties un kopīgi strādāt visas sabiedrības interesēs. "Lai jau pirmais lēmums nebūtu pagaidu risinājums un neradītu šaubas par jaunās Saeimas lemtspēju, aicinu jūs šodien atbildīgi ievēlēt Saeimas priekšsēdētāju un prezidiju, kas parlamenta darbu vadīs turpmākos četrus gadus," teica prezidents.

Tāpat viņš mudināja rast kopīgu valodu ar citiem deputātiem, pieņemt pārdomātus lēmumus, risinājums, kā arī aicināja ieklausīties oponentu teiktajā, lai rastu iespēju kompromisiem.

Sabiedrība sagaida, ka 13.Saeima, pieņemot ikvienu lēmumu, pirmajā vietā liks valsts ilgtermiņa intereses, teica Vējonis. Viņaprāt, to sasniegt var tikai tad, ja deputātu mērķis nebūs izcelt savu taisnību, bet gan atrast kopīgu valodu arī ar citiem parlamentāriešiem. Demokrātiskā valstī tikai visu deputātu cieņpilnā sarunā var pieņemt pārdomātus lēmumus un rast risinājumus, kas vislabāk atbilst sabiedrības vajadzībām ilgtermiņā, viņš uzsvēra.

"Aicinu vienmēr ieklausīties oponenta teiktajā, lai sadzirdētu vērtīgus priekšlikumus un rastu iespēju jēgpilniem kompromisiem," teica Vējonis.

Prezidents savā uzrunā arī pauda cerību, ka visi deputātu priekšlikumi tiks izvērsti pamatoti, bet lēmumi - skaidroti. Viņš atkārtoti uzsvēra, ka deputātiem būtu jāatsakās no konceptuālu priekšlikumu iesniegšanas trešajā lasījumā.

"Šodien Saeimas sēžu zālē redzam daudzas jaunas sejas. Divas trešdaļas no jums deputāta svinīgo solījumu dos pirmo reizi. Tā ir iespēja jau no šodienas veidot jaunu politisko diskusiju un likumdošanas darba kultūru," akcentēja prezidents.

"Jums ar savu darbu un pieņemtajiem lēmumiem visupirms ir jākalpo par paraugu visai sabiedrībai. Tāpēc ceru, ka mēs nedzirdēsim tādus attaisnojumus kā "koalīcija tā izlēma", "es nebiju klāt", "tas ir partijas balsojums". Uzņemoties deputāta pienākumus, jūs uzņematies atbildību par katru savu vārdu, rīcību un lēmumu," uzsvēra Vējonis.

Viņš norādīja, ka 13.Saeimai būs daudz nozīmīgu uzdevumu, kurus būs iespējams paveikt tikai kopā. Tai skaitā, Ir jāturpina ieguldīt mūsu drošības stiprināšanā un jārod iespējas uzlabot tiesu darbu. Jāstiprina finanšu sistēmas drošība un jāpilnveido noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas mehānismi. Savlaicīgi ir jāuzsāk darbs pie lielāko investīciju ceļa kartes - Nacionālā attīstības plāna pēc 2020.gada izstrādāšanas, akcentēja Vējonis.

Viņš arī pauda pārliecību, ka visi ir vienisprātis par nepieciešamību saglabāt nemainīgu eiroatlantisko kursu un veidot sabalansētu valsts budžetu.

Pēc Vējoņa uzrunas Saeimas sēdē sākās pusotru stundu ilgs pārtraukums. Atstājot Saeimas sēžu zāli, Vējonis uz aģentūras LETA jautājumiem neatbildēja, uzsverot, ka steidzas uz sanāksmi.

Jau ziņots, ka šodien uz savu pirmo sēdi sanākusi jaunievēlētā 13.Saeima. To atklāja un līdz jaunā priekšsēdētāja ievēlēšanai vadīs 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Pirmajā Saeimas sēdē jau ir ievelēti balsu skaitītāji, kā arī pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Tās locekļi komisijas sēdē pārbauda vēlēšanu materiālus un sūdzības par vēlēšanām, ja tādas iesniegtas Centrālajā vēlēšanu komisijā. Komisija sagatavo ziņojumu Saeimai par deputātu pilnvaru apstiprināšanu.

Tad deputāta amata kandidāti, kas ievēlēti 13.Saeimā, dod svinīgu solījumu un apliecina to ar savu parakstu.

Jaunievēlētā Saeima pirmajā sēdē arī atklātā procedūrā ar vēlēšanu zīmēm ievēlē Prezidiju - parlamenta priekšsēdētāju, divus viņa biedrus, sekretāru un viņa biedru.

Saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likumu līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uzskatāms, ka Ministru kabinets ir atkāpies, tādēļ sēdi noslēdz ar valdības paziņojumu par savu pilnvaru nolikšanu. Līdzšinējā valdība turpinās pildīt savus pienākumus līdz brīdim, kad deputāti apstiprinās jaunu valdību.

No 12.Saeimas deputātiem jaunajā sasaukumā pārvēlēti 34 deputāti, tātad 66 parlamentārieši būs jauni.

Kopumā parlamentā darbosies septiņas frakcijas - "Saskaņas", Jaunās konservatīvās partijas, "KPV LV", "Attīstībai/Par!" (AP), nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK), Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), kā ar "Jaunās Vienotības" (JV). Vislielākā frakcija - 23 deputāti - būs "Saskaņai", JKP un "KPV LV" pārstāvēs pa 16 deputātiem, AP un VL-TB/LNNK - pa 13, ZZS - 11, bet JV - astoņi.

Balsojuma priekšvakarā politiķi vēl nebija vienojušies par Saeimas Prezidija sastāvu. Partijas nav vienojušās arī par koalīcijas sastāvu un valdību.

Uz spīkera amatu plāno kandidēt Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP) un 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK). Citiem amatiem Prezidijā "Attīstībai/Par!" varētu virzīt Mariju Golubevu, "Saskaņa" - Andreju Klementjevu, "KPV LV" - Artusu Kaimiņu, bet Zaļo un zemnieku savienība - Gundaru Daudzi.