Partiju cīņa par diasporas balsīm kļūst aizvien asāka
 
©F64

Kamēr sevi par labēji centriskajām dēvējošās partijas ar priekšvēlēšanu aģitāciju pievērsušās rietumvalstīs dzīvojošajai diasporai, un šodien populārāko partiju pārstāvji piedalīsies debatēs Londonā, Krievijā dzīvojošajai diasporai, šķiet, pievērsusies tikai Saskaņa. Turklāt tā apgalvo, ka uzrunāt savu vēlētāju Rietumos tai traucē Ārlietu ministrija.

Portāls Delfi ziņo, ka Saskaņas premjerministra amata kandidāta Vjačeslava Dombrovska vadībā aizvadītajā nedēļā notikušas priekšvēlēšanu tikšanās ar vēlētājiem Pēterburgā un Maskavā. Informācija par koalīcijas partiju mēģinājumiem uzrunāt Krievijā dzīvojošos balsstiesīgos nav un, šķiet, arī nevar būt, jo šīs partijas savus skatus uz Austrumiem nemet.

Tā Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis uzskata, ka ZZS Krievijā īsti nav, ko darīt. «Ko mums tur darīt? Neesam par to domājuši,» saka politiķis.

Arī Nacionālās apvienības kandidāts ārlietu ministra amatam Rihards Kols atzīst, ka Krievijā dzīvojošos tautiešus uzrunā tikai ar nevalstisko organizāciju starpniecību un reizēs, kad uz Krieviju aizbraukušā vizītē ir arī kāds apvienības biedrs. Šādos gadījumos laiks tautiešiem vienmēr tiekot atrasts. «Es gan neatceros, kad pēdējo reizi tāda bijusi,» piebilst R. Kols. Viņš arī uzsver, ka Nacionālās apvienības biedriem Krievijas apmeklēšana ir apgrūtināta, jo «lielākā daļa Nacionālās apvienības biedru Krievijā pasludināti par nevēlamām personām».

Tiesa, saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem Krievija politiķiem patiešām varētu nebūt tikpat vilinoša kā Anglija, jo tajā oficiāli reģistrēti tikai 4457 Latvijas pilsoņi, kamēr Anglijā to skaits sasniedz 73,6 tūkstošus.

Interesanti, ka Saskaņas priekšsēdētājs Nils Ušakovs ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču apvaino šķēršļu likšanā partijas debašu organizēšanai Vācijā. Saskaņā ar N. Ušakova izplatīto ziņojumu ārlietu ministrs draudējis Vj. Dombrovskim, ka N. Ušakovam, ierodoties uz Saskaņas organizēto tikšanos ar vēlētājiem Berlīnē, draud arests par nesankcionēta politiskā mītiņa organizēšanu Vācijā.

«Šāda darbība vērtējama kā klaja sabotāža un diemžēl saistīta ar Vācijas Federatīvās Republikas likumdošanas normu nezināšanu, kura, tajā skaitā konstitūcija, nosaka, ka iekštelpās rīkotiem priekšvēlēšanu politiskajiem aģitācijas pasākumiem īpaša atļauja nav nepieciešama,» pauž N. Ušakovs.

Identiska situācija atkārtojusies arī ceturtdien, kad telpās Berlīnē, kur ar vēlētājiem tikušies Saskaņas pārstāvji, ieradies Latvijas vēstniecības Vācijā pārstāvis, kas draudējis ar Saskaņas kandidātu arestu, jo pasākums nav saskaņots ar Vācijas varasiestādēm.

Saskaņas līderis, pieļaujot, ka vēstniecības pārstāvis rīkojies ministra uzdevumā, un atsaucoties uz Krimināllikuma normu, kas paredz kriminālatbildību par tīšu kavēšanu realizēt vēlēšanu tiesības, ziņo, ka par ārlietu ministra draudiem informējis tiesībsargājošās iestādes.