Zaļzemnieki varu atdot negrasās
 
©Oksana Džadana/ F64

Vēl vairāk uzspodrinot jau tā priekšvēlēšanām uzposto ancuku, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniegusi pārsteigumus nenesošu vēlēšanu sarakstu. «Mums, visticamāk, būs jāturpina vadīt valsti,» iepazīstinot ar partijas programmu, teica premjerministrs un ZZS kandidāts šim amatam arī nākamajā Saeimas sasaukumā Māris Kučinskis.

Uzskaitot paša vadītās valdības labos darbus, M. Kučinskis sāka ar iekšzemes kopprodukta dinamikas atgādināšanu. Kaut arī pirmajā viņa valdības gadā, salīdzinot ar iepriekšējo, IKP bija sarucis par 0,7 procentpunktiem, jau 2017. gadā tas bija pieaudzis līdz 4,5% atzīmei. ZZS valdības laikā pieaugusi minimālā alga, un vidējā alga valstī šogad sasniegšot jau 1000 eiro bruto. M. Kučinskis uzskata, ka tas ir labs signāls uz ārzemēm strādāt izbraukušajiem, lai apsvērtu atgriešanos.

Būtiski samazinājies arī bezdarbs, kas neļaušot izvairīties no diskusijas par darbaspēka ievešanu no trešajām valstīm, taču M. Kučinskis uzsver, ka vismaz pagaidām ZZS ir pret darbaspēka ievešanu - joprojām neapgūti darbaspēka resursi esot pieejami tepat Latvijā.

Premjers arī atzina, ka kļūdījies, kad pretojies samazinātas PVN likmes piemērošanai Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem. «Rezultāti apliecina, ka ir efekts, un nekaunos teikt, ka man nebija taisnība,» teica premjerministrs.

Īpaši M. Kučinskis lepojoties ar paveikto veselības aprūpes sistēmā un veselības ministres Andas Čakšas veikumu un sola, ka pozitīvas izmaiņas nesošas reformas turpinās. Daļējs atbalsts pausts arī Vienotību pārstāvošā izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska aizsāktajai izglītības reformai, taču ZZS neatbalsta izglītības satura mainīšanu, pirms tas pilnībā izstrādāts.

Kopumā M. Kučinskis uzbūra idillisku ainu, kuras nākotne būs apdraudēta, ja ZZS uzsāktie darbi netiks turpināti. «Tas ir sākums. Grūti stādīties priekšā, kas būs, ja mēs neturpināsim,» pauda Ministru prezidents.

Ja ZZS un M. Kučinskim, kuru ZZS virza premjerministra amatam, tiešām uzticēs veidot jauno valdību, valsts iedzīvotājiem tiek solīts labklājības pieaugums, kas salāgots ar budžeta izaugsmes tempu, neļaujoties «agresīvajam populismam».

Lai to panāktu, ZZS cita starpā sola nodokļu stabilitāti, valsts budžeta regulārāku pielāgošanu un koriģēšanu atbilstoši iespējām. Novārtā netiks pamesta arī izglītība, kuras loma skaidri tikšot iezīmēta valsts politikā, bet ģimenes un demogrāfijas jautājumi tiks stiprināti likumos un pabalstu sistēmā.

ZZS arī apņēmusies mainīt ekonomikas izaugsmes paradigmu, visos iespējamajos veidos veicinot jaunu tehnoloģiju ieviešanu un izstrādāšanu, kā arī lielas pievienotās vērtības produktu eksportēšanu. Premjers uzskata, ka Latvijas potenciāls slēpjas jaunu tehnoloģiju izstrādē, ekoloģiskajā lauksaimniecībā un mežsaimniecībā, kuras uzplaukuma veicināšanai būtu jāpārstāj eksportēt neapstrādātus apaļkokus.

Saskaņā ar ZZS līderu vīziju tās nākotnē iecerētos darbus var uzticēt tikai tiem pašiem darītājiem, kas tos aizsākuši, jeb - zirgus uz pārceltuves nemaina. Proti, pirmais numurs lielākajā vēlēšanu apgabala sarakstā - Rīgā - uzticēts finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai. Viņu atbalstīs Latvijas Zaļo partiju vadošais Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Edgars Tavars un veselības ministre Anda Čakša.

Vidzemniekus par ZZS neaizstājamību centīsies pārliecināt valmierietis M. Kučinskis, kuru vēlēšanu cīņās pavadīs aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze. Bijušais Valmieras mērs Inesis Boķis, kurš pameta Vienotības Saeimas frakciju un savu partiju Valmierai un Vidzemei, lai iestātos ZZS, saņēmis ne visai perspektīvo septīto pozīciju - valmierieši var nepiedot. Interesanti, ka arī otrs pārbēdzējs - Gunārs Kūtris, kas pameta No sirds Latvijai - šajā apgabalā ierindots zemajā 15. vietā.

Kā jau prognozēts, Latgales vēlēšanu apgabalā pirmā pozīcija atdota zemkopības ministram Jānim Dūklavam, kurš latgaliešu uzticību visādi centās iekarot pēc pērnā gada rudens plūdiem. Viņa labā roka būs Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas loceklis Jānis Trupovnieks un Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas locekle Līga Kozlovska.

Arī Zemgales apgabala sarakstā pārsteigumus nesameklēt. Tā līderi ir ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, satiksmes ministrs Uldis Augulis un Saeimas deputāts, Latvijas Bērnu fonda vadītājs Andris Bērziņš. Savukārt Viktors Valainis, kas līdzīgi I. Boķim pameta Vienotības frakciju, ierindots tikai 7. vietā.

Saeimas priekšsēdētājas biedrs Gundars Daudze vadīs ZZS sarakstu Kurzemē, kur viņam palīdzēs Saeimas deputāti Aija Barča un Edgars Putra.