KNAB veicinājis "KPV LV" reitinga spurtu

© Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Milzīgā publicitāte, kuru partijas KPV LV līderim Artusam Kaimiņam nodrošināja viņa aizturēšana, organizācijai nesusi ievērojamas dividendes. Tās reitings mēneša laikā gandrīz divkāršojies, un KPV LV nu ir trešā populārākā partija. Savukārt divas pašlaik vispopulārākās partijas ar nelielām reitinga svārstībām savas pozīcijas noturējušas.

Politisko norišu vērotāji jau jūnijā, kad KPV LV baudīja 4,4% aptaujāto atbalstu, brīdinot, ka situācija var strauji mainīties, pievērsa uzmanību tam, ka aptauja notikusi pirms Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieku veiktās A. Kaimiņa aizturēšanas Saeimā.

Pēc plašu publicitāti guvušās aizturēšanas un viņa atbrīvošanas no īslaicīgās aizturēšanas izolatora veiktās aptaujas dati liecina, ka KPV LV gatavi atbalstīt jau septiņi procenti aptaujāto.

Ekrānšāviņš no avīzes

Eksperti ir pārliecināti, ka bez A. Kaimiņa aizturēšanas partija šādus panākumus negūtu.

«Tā nav sakritība, jo viņš dabūja milzīgu publicitāti. Ja tā būtu jāpērk par naudu, tas - vienlaikus būt visos kanālos un ziņās - viņiem maksātu kādus 200 tūkstošus. Skaidrs, ka tas pieaudzē uzmanību,» saka vēlēšanu kampaņu organizēšanā pieredzējušais Mārcis Bendiks.

KPV LV līderi jau pauduši gandarījumi par šiem rezultātiem un mudina savus atbalstītājus izplatīt partijas vēstījumu vēl aktīvāk, lai tā iegūtu absolūto Saeimas mandātu vairākumu. Taču pagaidām partija nav apliecinājusi spēju pulcēt ļaudis, kas var pievilināt plašāku vēlētāju loku. M. Bendiks norāda, ka, piemēram, Attīstībai/PAR savām rindām pievienojusi pretkorupcijas eksperti Inesi Voiku, bet Jaunā konservatīvā partija - satiksmes jomas ekspertu Tāli Linkaiti, uz kuru fona KPV LV jaunpienācēji ar basketbolistu Kasparu Kambalu priekšgalā nobāl.

«Šaubos, vai ar šo var audzēt vēlētāja interesi,» saka M. Bendiks, bet uzreiz atgādina, ka partijas, kuru reitings pārsniedzis piecu procentu robežu, politiskajiem avantūristiem kļūst daudz pievilcīgākas. Tāpēc nav izslēgts, ka KPV LV tuvākajās dienās iegūst jaunus kadrus ar potenciālu. KPV LV birojā Neatkarīgo informēja, ka partija savu sarakstu Centrālajai vēlēšanu komisijai plāno iesniegt nākamās nedēļas otrajā pusē.

Salīdzinot ar KPV LV, pārējo partiju reitingi būtiski nav mainījušies. Vispopulārākā joprojām ir Saskaņa, kuru atbalstījuši 21,4% aptaujāto. Par spīti nelielam reitinga kritumam, otra populārākā partija joprojām ir valdību stūrējošā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Reitinga kritumu par diviem procentpunktiem politologs Ivars Ījabs skaidro ar to, ka priekšvēlēšanu laikā visi vēršas pret valdību, ar kuru pirmām kārtām asociējas ZZS.

Līdz ar KPV LV izrāvienu Nacionālā apvienība kļuvusi par ceturto populārāko partiju. Tās reitings mēneša laikā pieaudzis par 0,8 procentpunktiem. Nelielu reitingu kritumu piedzīvojusi Jaunā konservatīvā partija, kas ir piektajā partiju reitingu topa pozīcijā un mēneša laikā zaudējusi 0,1 reitinga procentpunktu. Pēdējā topā iekļautā partija, kurai, balstoties uz reitingu sniegto informāciju, eksperti prognozē iekļūšanu Saeimā, ir Jaunā Vienotība, kuru atbalstījuši 2,9% aptaujāto.



Politika

Lai cik ierobežota arī nebūtu Latvijas Bankas (LB) ietekme uz eirozonas monetāro politiku, LB prezidentam joprojām ir nozīmīga loma mūsu valsts ekonomiskajā, finansiālajā un banku sistēmas attīstībā. Tāpēc mūsu politiķu izvēlei – kuram uzticēt šo svarīgo amatu pēc tam, kad šā gada 21. decembrī beigsies pilnvaru termiņš esošajam LB prezidentam Mārtiņam Kazākam – jāpieiet ar pilnu nopietnību.

Svarīgākais