Tamužs sūdzējies KNAB par "Eco Baltia" iespējamu pārņemšanu
 
©F64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) iesniegtā sūdzība jeb denunciācija nav politiski mērķēta, bet ir saistīta ar mērķi pārņemt uzņēmumu "Eco Baltia", šodien preses konferencē sacīja uzņēmējs, "Eco Baltia" padomes priekšsēdētājs Viesturs Tamužs, kuram piemērots aizdomās turamā statuss.

Komentējot to, ka aizdomās turamā statuss piemērots saistībā ar partijas "KPV LV" pārstāvja Ata Zakatistova nolīgšanu konsultāciju sniegšanai, Tamužs uzsvēra, ka Zakatistovam ir nepieciešamās zināšanās, lai nodrošinātu šīs konsultācijas.

Uzņēmējs norādīja, ka ar šo procesu varētu būt saistīts Māris Simanovičs, kā arī sniedza sīkāku ieskatu par notikumiem nesenā pagātnē.

Komentējot to, ka aizdomās turamā statuss piemērots saistībā ar partijas "KPV LV" pārstāvja Ata Zakatistova nolīgšanu konsultāciju sniegšanai, Tamužs uzsvēra, ka Zakatistovam ir nepieciešamās zināšanās, lai nodrošinātu šīs konsultācijas.

Tamužs uzsvēra, ka līgums ar Zakatistovu ir noslēgts korekti.

Tamuža pirmdien izteiktie pārmetumi par to, ka KNAB iesniegtā sūdzība jeb denunciācija nav politiski mērķēta, bet ir saistīta ar mērķi pārņemt uzņēmumu "Eco Baltia", ir "nepamatoti un pilnīgas muļķības", aģentūrai LETA sacīja "Eco Baltia" līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs.

"Neesmu rakstījis nekādus iesniegumus [Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam] KNAB. Cik ir zināms no publiski pieejamās informācijas, KNAB krimināllietu sācis 2016.gadā pēc Ilmāra Poikāna jeb Neo iesnieguma," uzsvēra Simanovičs.

Viņš norādīja, ka "Eco Baltia" ir diezgan sadrumstalota akcionāru struktūra - Simanovičam, Tamužam un Undīnei Būdei "Eco Baltia" pieder vienāds akciju skaits - pa 16,68%. Vēl 19,46% akciju pieder komandītsabiedrībai "Otrais Eko fonds", kura ilgus gadus nevar atrisināt problēmas ar "Attīstības finanšu institūciju "Altum"", bet 30,51% akciju pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai, kuras pārstāvis ir arī uzņēmuma padomē.

Simanovičs informēja, ka šā gada 28.martā visiem uzņēmuma akcionāriem izsūtījis piedāvājumu atpirkt akcijas. "Tamužam un Būdei piederošās akcijas saskaņā ar tā brīža novērtējumu piedāvāju no katra atpirkt par 6,3 miljoniem eiro, bet "Otrā Eko fonda" akcijas - par 7,4 miljoniem eiro," stāstīja Simanovičs, piebilstot, ka Tamužs jau ilgstoši izteicis vēlmi pārdot savas akcijas.

Viņš norādīja, ka uz šo piedāvājumu nav saņēmis nekādu atbildi, vienlaikus, Tamužs īsziņās esot jautājis, kad Simanovičs varētu izteikt akciju atpirkšanas piedāvājumu.

"Kategoriski noraidu jebkādas Tamuža spekulācijas par mēģinājumiem pārņemt varu "Eco Baltia". Akcionāru līgums stingri nosaka akcionāru tiesības un pienākumus, bet uzņēmuma darbību vada padome, kurai padota valde, tāpēc akcionāru nesaskaņas nevar ietekmēt uzņēmuma darbību," sacīja Simanovičs.

Viņš piebilda, ka nav problēmu strādāt arī kopā ar Tamužu, kamēr vien tiek veiktas leģitīmas darbības un ir skaidra naudas izcelsme. "Es sadarbojos tikai ar starptautiski atzītiem investoriem, tāpēc man tas ir svarīgi," norādīja Simanovičs.

Jau ziņots, ka KNAB kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas "KPV LV" finansēšanu šonedēļ aizturēja Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, Zakatistovu un Tamužu. Vēlāk gan trijotne atbrīvota un viņiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Balstoties uz KNAB preses paziņojumā un aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju, no kriminālprocesa materiāliem izriet, ka 2016.gada pavasarī Tamužs vienojās ar politiskās organizācijas valdes locekli, ka personu grupā izkrāps finanšu līdzekļus lielā apmērā no kāda uzņēmuma, ko KNAB apzīmējis ar burtu "B", nolūkā tos novirzīt politiskās organizācijas nelikumīgai finansēšanai.

Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs paziņojis uzņēmuma "B" valdes priekšsēdētājam, ka vēlas nolīgt kādu personu stratēģisku konsultāciju sniegšanai personīgi viņam kā padomes priekšsēdētājam. 2016. gada 1.jūnijā tika noslēgts līgums starp uzņēmumu "B" un uzņēmumu "Per capita" par konsultāciju sniegšanu. "Firmas.lv" dati liecina, ka "Per capita" pilnībā pieder Zakatistovam.

Analoģisks līgums par konsultāciju pakalpojumu sniegšanu tika noslēgts arī 2016.gada 30.decembrī. Saskaņā ar līgumu, ik mēnesi uzņēmums "B" pārskaitīja naudas līdzekļus 2000 eiro apmērā un pievienotās vērtības nodokli uz "Per capita" bankas kontu.