Šteinbuka prognozē, ka tiesvedība sniega krabju kuģu lietā būs ilga

 
©F64

Latvijas tiesvedība ar Eiropas Komisiju (EK) lietā par Norvēģijā arestēto zvejas kuģi "Senator" būs ilga, intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" prognozēja EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.

Viņa uzsvēra, ka Latvijai vajag rīkoties, jo lieta ir neatrisināta un divpusējās sarunas ar Norvēģiju un EK nav bijušas sekmīgas. Vienlaikus Šteinbuka domā, ka tiesvedība būs ilga, jo lieta ir sarežģīta.

"Es ceru, ka tas dos kādus rezultātus un lieta atrisināsies. Jebkurā gadījumā Latvija rīkojas un tas nevienam nav aizliegts," viņa uzsvēra.

Kā vēstīts, Latvija lietā par Norvēģijā arestēto Latvijas zvejas kuģi "Senator" tuvākajās dienās vērsīsies Eiropas Savienības (ES) tiesā ar prasību pret Eiropas Komisiju (EK), otrdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Iepriekš Kučinskis skaidroja, ka prasība pret EK tiks iesniegta saistībā ar to, ka EK nerīkojās, lai aizsargātu Latvijas zvejnieku intereses. "Atļauju, zvejot mūsu zvejniekiem, izsniedz EK, tāpēc arī tai bija jāveic pasākumi, lai palīdzētu risināt šo jautājumu," uzsvēra Ministru prezidents.

Norvēģijas varas iestādes pērn janvāra sākumā arestēja Latvijas uzņēmumam SIA "North Star LTD" piederošu zvejas kuģi "Senators", kas atbilstoši iepriekš noslēgtiem līgumiem zvejoja sniega krabjus Svalbāras (Špicbergenas) ūdeņos. Norvēģija izvirzīja kuģa īpašniekam pretenzijas par zvejas noteikumu pārkāpumu, ko Latvijas kuģa īpašnieks neatzīst, norādot, ka sniega krabju zveja Svalbāras ūdeņos notikusi atbilstoši 1920.gadā Parīzē noslēgtajam starptautiskajam līgumam, kas pieņemts pēc ES regulas prasībām.

Pēc incidenta Ārlietu ministrija (ĀM) iesniedza notu Norvēģijas vēstniecībai ar lūgumu atbrīvot kuģi, kā arī netraucēt zveju, kas notiek atbilstoši starptautiskai vienošanās. Tikmēr Norvēģijas vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens akcentēja, ka Norvēģijai ir iespēja licencēt sniega krabju zveju tās kontinentālajā šelfā, jo ES un Latvija šādas licences bez Norvēģijas zināšanas izsniegt nevar.

Norvēģijā arestētais sniega krabju zvejas kuģis "Senators" joprojām atrodas šajā valstī un jautājums par zvejas tiesībām attiecīgajā zvejas rajonā joprojām nav atrisināts. Kuģa dīkstāve SIA "North Star LTD" radījusi lielas finansiālas problēmas, tāpēc tas bijis spiests pārdot daļu flotes.