Zināms, kad Vējonis tiksies ar Trampu
 
©SIPA / Scanpix

Triju Baltijas valstu prezidentu un ASV prezidenta Donalda Trampa tikšanās notiks šī gada 3.aprīlī Vašingtonā, ceturtdien preses konferencē pēc tikšanās ar ASV valsts sekretāra vietnieku Džonu Salivanu appliecināja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V).

Viņš žurnālistiem norādīja, ka ir norisinājies ilgstošs darbs pie ASV-Baltijas valstu prezidentu samita. Rinkēvičs skaidroja, ka šī tikšanās būs iespēja pārrunāt vairākus nozīmīgus jautājumus, tostarp drošības, ekonomikas un izglītības jautājumus, piebilstot, ka samitam ir arī liela simboliska nozīme, jo šogad tiek atzīmēta Baltijas valstu simtgade.

"Visu trīs Baltijas valstu prezidentu tikšanos ar Trampu un ASV administrācijas amatpersonām redzam kā mūsu stratēģiskās partnerības apliecinājumu," teica Rinkēvičs, uzsverot, ka samita sagatavošana vēl turpinās, tādēļ 5.martā paredzēta Baltijas valstu ārlietu ministru vizīte Vašingtonā un tikšanās ar ASV valsts sekretāru Reksu Tilersonu.

Ārlietu ministrs vērsa uzmanību, ka puses pārrunājušas sadarbību aizsardzībā. Ministrs pateicās ASV gan par tās finansiālo atbalstu Latvijas aizsardzībā, gan karavīru klātbūtni. Tāpat pārrunāta sagatavošanās gaidāmajam NATO samitam, sadarbība hibrīdkara elementu novēršanā un kiberdrošības uzlabošanā.

Savukārt Salivans izmantoja izdevību sveikt Baltijas valstis to simtgadēs, kā arī apstiprināja, ka aprīlī plānotajam samitam gatavošanās notikusi ilgi un cītīgi. Pēc ASV valsts sekretāra vietnieka domām, tikšanās apliecinās ciešo saikni starp Baltiju un ASV.

ASV amatpersona arī uzsvēra, ka ASV un Latvija izprot apdraudējumus ar kādiem saskaras NATO. Tie var nākt no dažādām pusēm, ir apzināti arī draudi, kas nāk no Krievijas un ir manāmi centieni destabilizēt NATO dalībvalstis no Krievijas puses, teica Salivans.

Viņš apliecināja, ka Latvija un ASV drošības jautājumos ir ļoti cieši partneri gan divpusēji, gan caur Eiropas Savienību.

Salivana vizīte ir ASV prezidenta administrācijas līdz šim augstākās amatpersonas vizīte Latvijā.