Pirmais no Saeimas sēdes izslēdzamais deputāts – Kaimiņš

© Kaspars Krafts, F64 Photo Agency

Kaut arī pārsteidzošā kārtā Artuss Kaimiņš nav tas Saeimas deputāts, kuram šajā parlamenta sasaukumā ir lielākās problēmas ar deputāta ētikas ievērošanu, taču viņš ir pirmais deputāts Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas pastāvēšanas laikā, kura nodarījums atzīts par pietiekami smagu, lai rosinātu viņam liegt piedalīties Saeimas darbā.

Lēmumu rosināt A. Kaimiņam piemērot smagāko Saeimas deputāta Ētikas kodeksā paredzēto sodu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija pieņēma pēc deputāta Valda Kalnozola iesnieguma izskatīšanas.

V. Kalnozola pacietības vadzis lūza pēc tam, kad A. Kaimiņš no Saeimas tribīnes deputātam bija veltījis aizskarošas piezīmes - «Kad pēdējo reizi savu sievu siti?», «Tu esi slims!», kā arī «Un es sapratu, Valdi Kalnozol, manuprāt, jūs tiešām esat traks». Politiķim nebija pieņemams, ka kolēģis vērsies ne tikai pret viņu, bet arī pret viņa sievu.

Jāatgādina, ka V. Kalnozols ar iepriekšējo laulāto, kura viņu apsūdzēja fiziskā iespaidošanā, noslēdza mierizlīgumu, kas pēc būtības nozīmē, ka V. Kalnozols atzina savu vainu viņam inkriminētajā noziegumā.

Arī Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā strādājošajiem deputātiem A. Kaimiņa izteikumi šķita nesavietojami ar tiem uzvedības standartiem, kurus par pienākumu uzliek Ētikas kodekss.

Diskusijas izraisīja vien tas, cik bargam jābūt sodam par šādu izrunāšanos. Izskanēja piedāvājums liegt A. Kaimiņam piedalīties divās Saeimas sēdēs, taču vairākums komisijas deputātu uzskatīja, ka tas būs pārlieku bargs sods, un komisija vienojās, ka A. Kaimiņa nodarījumam piemērotākais sods būs izslēgšana no vienas Saeimas sēdes.

Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli deputāts, kas izslēgts no Saeimas sēdēm, par katru neapmeklēto sēdi maksā sodu 20 procentu apmērā no mēnešalgas. A. Kaimiņam par darbu decembrī izmaksāja 1817,99 eiro lielu atalgojumu, tātad soda naudā viņam no algas atvilks 363,6 eiro.

Tiesa, komisijas priekšlikums A .Kaimiņam piemērot šādu sodu ir rekomendējošs. Ja vairākumam deputātu tas liksies pārlieku bargs, A. Kaimiņš var izsprukt nesodīts. Šādu iespēju pieļauj arī komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs, kurš uzskata, ka deputātiem izslēgšana no Saeimas sēdes varētu šķist pārāk bargs sods. Turklāt tā piemērošana varētu radīt precedentu, citu Ētikas kodeksa pārkāpēju izslēgšanu padarot vienkāršāku.

A. Kaimiņam šī ir jau ceturtā reize, kad viņu par Ētikas kodeksa pārkāpumiem izsauc uz paklāja. Tomēr kaut arī viņa pārkāpumiem nereti pievērsta lielāka uzmanība, antirekordists šajā disciplīnā ir Vienotības frakcijā strādājošais Veiko Spolītis, kurš Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšā stājies piecas reizes. Trešais šajā antitopā ir Saskaņas deputāts Nikolajs Kabanovs. Arī viņš četras reizes strostēts par Ētikas kodeksa pārkāpumiem, bet tie veikti divu sasaukumu laikā - 10. un 11. Saeimas sasaukumā.

Kopumā ņemot šis, 12. Saeimas sasaukums ir pārliecinošs līderis deputātu ētikas pārkāpumu vai šķietamo pārkāpumu ziņā. Nedaudz vairāk kā triju gadu laikā Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija izskatījusi 22 pieteikumus par Ētikas kodeksa pārkāpumiem. Salīdzinājumam - 11. Saeimā bija tikai 11 šādi gadījumi, bet 10. un 9. Saeimas sasaukumos pa trim katrā.

Interesanti, ka deputātu ētikas jautājumam Saeima nopietni pievērsās tikai 9. Saeimas sasaukuma laikā, kad līdz tam par Mandātu un iesniegumu komisiju dēvētajai institūcijai nosaukumā pievienoja vārdu «ētikas». Ētikas kodeksu bija izstrādājusi jau 6. Saeima, bet apstiprināts tas tika tikai 8. Saeimā.

Līdz šim vienīgais deputāts, kas par Saeimas sēžu neattaisnotu kavēšanu ar Saeimas lēmumu izslēgts no Saeimas sastāva, ir Joahims Zīgerists.



Politika

Pašvaldības mēģina likt dažādus sprunguļus Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma grozījumu pieņemšanā, mēģinot atlikt vienota minimālo sociālo pakalpojumu groza ieviešanu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda kādreizējā labklājības ministre, tagad opozīciju pārstāvošā Saeimas deputāte Ramona Petraviča (LPV).

Svarīgākais